| Andre07 a întrebat:

Treb sa fac o problema la geometrie si nu imi iese care ma ajuta funda.
Dete:
ABCD paralelogram
M Apartine lui AB
N apartine lui BC
AC intersectat cu BD={O}
MO intersectat cu CD={P}
NO intersectat cu DA={O}
Demonstrati ca MNPQ este paralelogram

6 răspunsuri:
| aqswdefrgthyjukilo a răspuns:

Eu am incercat sa o rezolv pe o foaie, dar nu este clara ipoteza, deci doar desenu am putut sa-l fac. arata ca un dreptunghi, si inantrul lui este un fel de romb si linii in el. Nu prea stiu cum sa iti explic mai bine, dar ai putea sa ii spui profesoarei si iti va explica ea mai bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deseneaza un patrat
pune si u un pentru pe AB (M)
inca unu pe BC (N)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In pimul rand cred ca NO intersectat cu DA={Q} si nu {O}.
Apoi ca sa fie paralelogram trebuie ca sa aiba laturile opuse egale.Se demonstreaza prin congruenta triunghiurilor QPB si MNB si apoi acum si PMC. si rezulta ca MQ=NP si QP=MN de unde rezulta ca MNPQ e paralelogram. Simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ujor rolling on the floor
doar ca nu pot sa-ti descriu tot`

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti bou

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa se arate ca 3a +5b=194