| cristyz a întrebat:

Trebuie sa fac pe maine la chimie utilizarea carbonului in viata cotidiana. Daca stie cineva ceva, va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| 44-mytel a răspuns:

Bioxidul de carbon(gaz) folosit la prepararea sifonului si apelor de masa carbogazoase; Bicarbonatul de sodiu(Na2HCO3) este folosit in alimentatie, dar si in medicina(in tratarea hiperaciditatii gastrice); grafitul (mina de creion); diamantul - folosit la bijuterii dar si la prelucrarea materialelor dure( metale, sticla)Carbonul se gaseseste in componenta zaharurilor, bauturilor alcoolice, otetului. Hidrocarburile - gazul metan, butanul, propanul, s. a. folosit ca surse de de energie termica; Petrolul cu derivatele sale; benzina, motorina - esenta miscarii si multe altele.

3 răspunsuri:
| Miruna3094 a răspuns:

Carbonul se foloseste la mina creioanelor si bijuterii(diamantul)

| MaRy_6119 a răspuns:

Stingatoare de incendii(Co2)

| Nechifor-Dj_Daniel_1999 a răspuns:

Trebue sa scriu pe maine la kimie patru utilizari ale diamantului si patru ale grafitului... ma puteti ajuta?