| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Trec clasa a 11 si m-am mutat la filologie si trebuie sa dau diferenta la latina ...are cineva exemple sau cei ce au dat sa mi spuna ce sa invat...sau despre ce e vorba?

5 răspunsuri:
| Anddreee a răspuns:

Serios? Dai diferenta la latina? Si eu sunt filologie si trec a 12a si am multi colegi care s-au mutat la noi in a 10a si a 11a, dar in afara de examen la engleza, nu au dat nimic.
Fac latina de 3 ani si iti spun ca e complicat sa o inveti singur.
Sunt foarte multe declinari si terminatii. Exista 5 declinari, iar fiecare declinare are pentru fiecare gen Nominativ, Genitiv, Dativ, Acuzativ, Vocativ si Ablativ cate 2 terminatii, una pentru singular si alta pentru plural. Din ce am facut eu la latina, ne punea sa traducem propozitii din romana in latina, care se fac cu ajutorul acelor terminatii care mi se pare destul de greu sa le retii pe toate + ca exista si verbe si alte chestii.
Poti cauta un site in care sa aiba gramatica limbii latine, dar cred ca mai de ajutor ti-ar fi o pregatire, singur e cam greu. Bafta! happy

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Anddreee):

Dar exemple ceva ca ne-a anuntat cu o sapt inainte ca diferenta pana la urma o dam... si mai am 3 zile ce sa si invat.

| CristinaSNC a răspuns:

Roaga un prof de latina sa te ajute cu ce ai de invatat. Dar daca nu ai mai facut pana acum e cam greu. Fac de 3 ani latina la liceu si e complicata, mai dau si teza la ea, nu am inteles-o niciodata.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru CristinaSNC):

Mersi.dar am cerut variante, nu am facut niciodata latina.

| CristinaSNC a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Posibil sa iti dea verbul cu conjugarile, substantivul cu declinarile, atribultul, pronumele.
De obicei la orice test iti da analiza gramaticala si traducere de text.