| Bogdan008 a întrebat:

Tremurat?Cum scap de el?Cand ma bat cu cineva sau cand sunt in contradictie incep sa tremur ? Pot sa scap de asa ceva? Vreau cat mai multe raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Hash001 a răspuns:

Adrenalina este produsa de glande de deasupra rinichilor. Corpul cand este in panica, este speriat este "imbibat" in aceasta substanta. Este degajata fix in artere unde ajunge repede in tot sangele.
Este doar un act de aparare, nu te speria nu mori de la asa ceva, este eliminata in organism din glanda doar ca sa fugi mai repede, sa lovesti mai repede, respiri mai rapid si mai in piept (mai adanc) toti muschii tremura (deoarece se declanseaza in exces la cei neantrenati).

Daca intr-adevar vrei sa nu mai ai aceasta eliminare in exces de adrenalina trebuie sa ai autocontrol, eventual sa te inscrii la box/judo/karate si vorbesti acolo cum sa te controlezi intr-o anumita situatie.

6 răspunsuri:
| toxik a răspuns:

Exact asa am fost si eu.Cand aveam un contact violent cu cineva, Mai ales dupa ce lua sfarsit bataia tremuram fara sa mai constientizez de nimic.Acest fapt i se datoreaza nervozitatii pe care o ai in acel moment cat si temerea acre se produce inauntrul tau.Totul tine de auto-control happy Nu trebuie sa te pierzi cu firea. La mine a functionat!

| Hash001 a răspuns:

Adrenalina din corp este eliminata in timpul unui act propabil sau chiar periculos.

De ce? E un sistem de aparare ca sa fugi mai repede, sa respiri mai repede si sa gandesti mai repede in situatiile critice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti vand un pont, si bunicameo tot asa cand se enerva tremura, acum tremura mereu, cred ca e ceva pe sistem nervos...stai mai relaxata si evita situatiile care te aduc in starea asta...

| ToldTou a răspuns:

... parkinson xD

| gazza01 a răspuns:

Asta patzesc si eu... Nu cred ca se poate scapa de asa ceva... Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tremuri si la Dragoste si sex?