| Obituarist a întrebat:

Una, TPU! Am si eu ceva pe suflet, ceva ce am vrut sa intreb mereu. Crede-ti ca e normal ca, cuiva sa-i "placa" sa fie trist? incep sa ma simt ciudat. Am 19 ani, si de cand ma stiu am avut ceva pentru muzica trista, balade. etc. Is foarte sensibil, si ca baiat mereu am de suferit. Cum as putea sa ma schimb? si in primul rand, e normal sa fiu asa? Sunt fete care inca apreciaza un baiat sensibil? Stiu ca sunt foarte multe intrebari, is foarte nou aici, deci sa nu fi-ti prea duri : ) Salut.

Răspuns Câştigător
| positivity a răspuns:

A fi trist reprezintă o dovadă de slăbiciune, ce mai târziu, va face parte din viața ta de zi cu zi! O dată cu trecerea timpului, mintea ta se obișnuiește cu acest sentiment de singurătate, de tristețe, și îl consideră normal. Ceea ce nu este deloc în regulă; un om nu ar trebui să se simtă trist, să nu se simtă în siguranță, să nu fie el cu adevărat!
Dacă vrei să te schimbi, de ce nu îți dorești asta din suflet? Știi, se spune că atunci când îți dorești ceva cu adevărat, acel ceva se îndeplinește! Tu ce vrei?
Băieții sensibili nu au prea multe de câștigat. Fetele sunt cucerite de tipii puternici, siguri pe ei, care știu ce își doresc de la viață! A fi sensibil, ca băiat, e un mare defect!
Ai 19 ani până la urmă, gândește-te bine la tine, la prezentul pe care nu îl trăiești cu adevărat! Gândește-te că lumea asta mare te va înghiți dacă nu faci ceva în legătură cu viața ta!
Trăiește clipa, momentul, prezentul în mod special! Majoritatea indivizilor trăiesc în trecut sau în viitor, însă puțini oameni trăiesc în prezent! Nu ești fericit pentru că tu crezi că ai nevoie de cineva, de ceva care să îți ofere fericire, și nu ai obținut acest lucru. De ce nu încerci să fii TU sursa fericirii tale?

| Obituarist explică (pentru positivity):

Nu stiu sa-ti raspund. Poate daca as fi gasit fata potrivita pentru mine. sa fie ca mine m-ar fi ajutat mult. dar asa dau doar de opusu' meu

| positivity a răspuns (pentru Obituarist):

Nici nu credeam că vei ști să îmi răspunzi. Dacă ai fi știut, nu ai mai fi ajuns în situația asta! Ți-ai fi dat seama că fericirea nu depinde de X, Y, Z, depinde de tine și doar de tine! Cu ce te-ar fi ajutat dacă ai fi găsit o fata sensibilă, tristă mai mereu, fără poftă de viață? Așa crezi tu, asta ți-ai impus în minte, și nu ai cum să fii fericit până nu depăsești această „regulă" nașpa!
Ți-ai complicat singur viața, îți dorești multe, dar nu ai suficientă încredere în tine pentru a încerca să câștigi acele lucruri pe care ți le dorești! Sensibilitatea nu mai este deloc un punct forte, ți-am mai spus, în ziua de azi, aceasta reprezintă un defect! E în regulă să fii sensibil cu anumite persoane, să fii dulce, însă când asta depăsește limita, devine o piedică pentru tine!

| Obituarist explică (pentru positivity):

Ai foarte multa dreptate, trebuie' sa incerc mai mult. e singura solutie. mersi pentru sfaturi!

8 răspunsuri:
| marry95 a răspuns:

Buna happy. Nimanui nu cred ca ii place sa fie trist poate asa ai tu impresia. Eu cred ca esti un tip foarte romantic si pui mult suflet in ceea ce faci si faptul ca nu toti sunt la fel ca tine te face sa te simti singur. Incearca sa asculti melodii mai vesele pentru ca muzica trista te face melancolic si e pacat la varsta ta sa te simti trist. Invata sa nu mai pui toate lucrurile marunte la suflet... uneori e mai bine sa fii nepasator pentru ca vei suferi mai putin.

| Obituarist explică (pentru marry95):

Buna, ai dreptate. dar mi-e foarte greu sa fiu asa. Am incercat de multe ori. asa sunt eu, nu ma pot schimba. e. trist

| xMayre a răspuns:

Fiecare are felul lui de a fi, sincer sunt si eu ca tine, mereu am un gol in suflet care nu se umple.Nu stiu daca te poti schimba asta depinde doar de tine, eu una am incercat dar revin mereu la vechea "eu", nu iti fa griji in privinta asta... fetele apreciaza un baiat sensibil..eu personal sunt foarte atrasa de astfel de baieti.

| Obituarist explică (pentru xMayre):

E bine de stiut ca inca mai exista cineva. mersi pentru raspuns!

| Rockzy a răspuns:

Hey stai linistit, eu am 13 ani si ador singuratatea, familiei mele i se pare ciudat si mie dar asta e, unii asa sunt ba chiar e un lucru bun, mie asa mi se pare