| anonim_4396 a întrebat:

Unde e mai bine sa stai: la casa sau la bloc?
DC?

Răspuns Câştigător
| Încrucişătorul a răspuns:

E mai bine la casa dar mi se pare ca iti trebuie si un venit destul de bun pentru electricitate, gaz, cablu, telefon, internet s.a. de care nu-mi aduc aminte.

Sunt convins, totusi, ca e mai greu sa intretii o casa decat un apartament in bloc; lasand deoparte garsonierele.

Avantaj: nu te deranjeaza nimeni.
Dezavantaj: trebuie' sa ai niste bani in plus.

Hai pa!

| anonim_4396 explică (pentru Încrucişătorul):

Nu iti trebuie venit bun sunt o gramada de saraci la casa si gaz dublu de ce? Nu e musai sa stai la casa cu 3 4 camere stai la casa cu 2

11 răspunsuri:
| znstr a răspuns:

Fiecare loc are avantajele si dezavantajele lui.
De exemplu,un avantaj in a sta la casa este ca ai mai mult spatiu sa te 'desfasori,poti vorbii cat de tare vrei,dai muzica tare la orice ora fara sa-ti bata vecinu de langa in teava sa o dai mai incet,te poti relaxa in aer liber,eventual la piscina,daca ai. Dezavantaj...e posibil sa platesti mai mult la gaze, apa, si alte chestii.
Avantaj la bloc ai numai daca ai un apartament de 3-4 camere,mobilat ca lumea in care sa te simti ca intr-o vila,in rest,dezavantajele reies de mai sus : trebuie sa respecti orele de 'liniste' din bloc,sa ai grija sa nu inunzi pe nimeni,sa nu dai muzica la maxim, etc.
Desi un apartament in bloc e mai ieftin, zic ca la casa/vila ar fi mai convenabil. big grin

| BlueBird a răspuns:

La casa ...La bloc is vecini handicapati care urla ori de cate ori cineva la un meci da un gol sau il primeste straight face

| Destinee a răspuns:

La casa deoarece este mult mai simplu si nu prea ai probleme cu vecini(daca dai muzica tare sau dai o petrecer, etc.)

| browneyes99 a răspuns:

Buna!big grin

Multi oameni zic ca isi doresc foarte mult sa stea la casa, deoarece e un aer mai curat, poti creste animale, poti sa iti faci o gradina cu legume, sau o livada.Copiii se simt mult mai liberi la casa, au unde sa iasa(in curte), pot sta in piscina(in curte).In gradina, oamenii mari pot face gratare.Desi pentru a sta la casa ai nevoie de multa energie, pentru ca nu e usor sa cureti dupa animale, sa uzi florile, sa hranesti animalele, sa faci curatenie atat in gradina cat si in casa.
Ceilalti oameni stau la bloc.Sunt lipsiti de grijile care vin cu gramada, au mai putin de curatat, si e mult mai usor de intretinut in apartament.Copiii trebuie sa stea in fata blocului sau sa iasa cu parintii prin parcuri.etc.

E mai frumos sa locuiesti la curte, dar la curte ai foarte multa treaba. Oamenii care au un servici si copii de intretinut, aleg sa stea la bloc.

Sper ca te'am ajutat!:X
Funda? XD

| Mayar a răspuns:

Exista si case la oras. Daca ai casa, ai putina intimitate, ai loc, nu stai inghesit in 4 camere si ai vecini deasupra si dedesubt! La casa ai si curte, poti tine caine sau pisica, pe cand la bloc...slabe sanse. La casa iarasi ai gradina, astfel ca poti sa iti cultivi legumele si sa nu cumperi dinalea din magazin cu chimicale care vor provoca cancer (p.s: de aceea atatia oameni au cancer: de la mancare in mod special)
Deci la casa esti mai liber, nu trebuie sa urci scari si poti sa iti maresti casa cu cat vrei, pe cand la bloc, nai unde.

| VisătoareaDePeLună a răspuns:

Eu zic ca la casa.Pentru ca la casa,poti sa iti faci o gradina mare,nu ai tot felul de vecinii care fac zgomote,aii casa ta propie, nu intra oricine, si... poti sa o ai cat de mare vrei...etc. happy

| UnRauNecesar a răspuns:

La casa pentru ca vara e racoare iar iarna pastreaza caldura

| HalloweenPumpkin a răspuns:

Pai eu am stau si la bloc pentru mine e minunat fiindca iubesc orasul aglomeratia te simti liber
am si o mica casuta la tara dar numai vara e prea liniste de abia 2-3 oameni vezi pe zi e cam deprimant (dupa parerea mea)
oricum la casa sau la blog... era cineva care spunea...\
fie painea cat de rea tot mai bine e in casa mea

| oPersoana a răspuns:

Oriunde ai sta te simti bine...
Fie ca stai la bloc sau la casa... big grin

| JohnyBravo1995 a răspuns:

E mai bine acolo unde crezi tu că te simți bine.
Eu stau la casă și pot să îți spun cum e din experiența mea. Într-adevăr, la casă ai mai mult spațiu sa te desfășori, nu te plictisești, ai mereu câte ceva de făcut, grădină, iarba de tăiat, garduri de reparat, dacă mai ai și animale multe o sa fie că un al doilea job. Cu vecinii nu-i mare diferență față de bloc. In loc sa stea deasupra stau langa tine la câțiva metri și tot pot apărea conflicte din cauza muzicii sau a animalelor care trec prin curtea lor sau de la fumul grătarului care îi afumă hainele și tot așa.
Iarna ai cel mai mult de muncă cu încălzirea, trebuie cumpărate lemne, minim de 2500 lei că să îți ajungă câteva luni. Lemnele trebuie tăiate, cărate, aranjate în magazie și iar cărate în casă. Daca ai sobă in fiecare cameră ai de făcut drumuri, daca ai centrală ai scăpat. Tot la sobe trebuie sa le cureți de funingine in fiecare an, hornurile la fel, daca ai centrală ai scăpat.
Daca ești o persoană activă atunci poți trăii fericit la casă, dacă reușești să îți împărți timpul pentru job, treburile gospodărești și familie o poți duce chiar bine.
Că și cheltuieli, la casă sunt mai multe, pe lângă utilități, se mai strică ba gardul, ba crapă o țiglă, ba trebuie schimbat jgheabul și tot așa.
Eu unul aș da viața la casă pentru un apartament comod cu trei camere și cu toate utilitățile la discreție.