| SupradozaDeViseXD a întrebat:

Urgent! Azi e luni seara si joi am teza la romana! Cum invat logic 3-4 argumentari si caracterizari de cate 2 pagini fiecare.
Stiu ca primul pas e sa-mi fac lucrarilea alea pe o foaie cu cuv mele si sa nu ma pierd in detalii.
Dar apoi cum invat logic? Nu vreau sa tocesc ca voi uita tot la teza.
PS marea mea problema este ca oricat de calma as sta la teza mi se face inima cat un purece si uit tot. A... mai e ceva: a 2 a intrebare ar fi ca am visat ca ma descurc la teza. Ce inseamna asta?

Răspuns Câştigător
| Kiddc a răspuns:

Chestia cu visul...nu cred ca inseamna ceva...te gandesti prea mult la teza incat o si visezi laughing
Ok, pai inainte invata la argumentari formulele:
-la inceput "Dupa parerea mea opera"x" este o opera epica, lirica, etc
-un prim argument in sustinerea idei este"..." aici poti scrii daca este liric, epic definitia si cateva elemente caracteristice pentru asta dar mai lasa cateva si pentru al doilea argument. Apoi la sfrasit scrii "In concluzie opera"x" scrisa de "y" esteo opera...

La caracterizari invata-caracterizare directa si caracterizarea indirecta api la fiecare dezvolti, scrii cum este imbracat, cum vorbeste, cum se comporta...cum il descrie si autorul si celelalte pers.din opera (daca se gaseste asa ceva)

Eu sper ca te-am ajutat.
Scces la teza si stai calma pentru ca pari o fata desteapta si sigur o sa iei nota marewinking

4 răspunsuri:
| SupradozaDeViseXD explică:

Multumesc mult de tot!

| romina_9544 a răspuns:

1.pai poti sa repeti de vreo 7 ori apoi incerci sa vezi ce ti-a intrat in cap sau, poti sa scrii lectia de vreo 4 ori
2. inseamna ca dumnezeu tine cu tinelove struck
fundalove struck? xD

| NightCrowler a răspuns:

Incearca sa iti faci un plan de idei si structureaza materia pe care o ai de invatat si incearca sa inveti planu de idei. O sa vezi ca dupa aia poti dezvolta planul de idei cand scrii tu de la tine.

| AliQua a răspuns:

Deci.eu citesc de 2-3-4 ori. apoi iau o foaie si incep sa scriu ce am retinut...scriu tot ce am retinut.iar ce nu stiu mai citesc de cateva ori pana imi intra in cap...stiu te cre fiindca nici mie nu mi`e usor sa invat atat asa de repede.dar ma calmez.si scriu ce stiu.dar stii de ce te sperii la teza? fiindca esti nesigura pe tine.ai incredere ca poti reusi.si da` ai dreptate nu toci.ca uiti tothappy