| deliaa_5419 a întrebat:

Urgent! cine imi da un model foarte bun de CV? si un model de scrisoare de prezentare! plz pentru cele mai bune modele dau funda!:* repede!

Răspuns Câştigător
| flower_3416 a răspuns:

Model de Curriculum Vitae European

Model de Curriculum Vitae European < numele aplicantului >
  Curriculum vitae

INFORMAŢII PERSONALE
Nume (Nume, prenume)
Adresă (numărul, strada, cod poştal, oraş, ţara)
Telefon
Fax
E-mail
Naţionalitate
Data naşterii (ziua, luna, anul)
EXPERIENŢĂ PROFESIONALĂ
* Perioada (de la - până la) (Menţionaţi pe rând fiecare experienţă profesională pertinentă, începând cu cea mai recentă dintre acestea)
* Numele şi adresa angajatorului
* Tipul activităţii sau sectorul de activitate
* Funcţia sau postul ocupat
* Principalele activităţi şi responsabilităţi
EDUCAŢIE ŞI FORMARE
* Perioada (de la - până la) (Descrieţi separat fiecare formă de învăţământ şi program de formare profesională urmate, începând cu cea mai recentă)
* Numele şi tipul instituţiei de învăţământ şi al organizaţiei profesionale prin care s-a realizat formarea profesională
* Domeniul studiat/aptitudini ocupaţionale
* Tipul calificării/diploma obţinută
* Nivelul de clasificare a formei de instruire/învăţământ
APTITUDINI ŞI COMPETENŢE PERSONALE
dobândite în cursul vieţii şi carierei dar care nu sunt recunoscute neapărat printr-un certificat sau o diplomă
Limba maternă
Limbi străine cunoscute
* abilitatea de a citi
* abilitatea de a scrie
* abilitatea de a vorbi (Enumeraţi limbile cunoscute şi indicaţi nivelul: excelent, bine, satisfăcător)
Aptitudini şi competenţe artistice
Muzică, desen, pictură, literatură etc. (Descrieţi aceste aptitudini şi indicaţi contextul în care le-aţi dobândit)
Aptitudini şi competenţe sociale
Locuiţi şi munciţi cu alte persoane, într-un mediu multicultural, ocupaţi o poziţie în care comunicarea este importantă sau desfăşuraţi o activitate în care munca de echipă este esenţială, (de exemplu cultură, sport, etc.) (Descrieţi aceste aptitudini şi indicaţi contextul în care le-aţi dobândit)
Aptitudini şi competenţe organizatorice
De exemplu coordonaţi sau conduceţi activitatea altor persoane, proiecte şi gestionaţi bugete; la locul de muncă, în acţiuni voluntare (de exemplu în domenii culturale sau sportive) sau la domiciliu. (Descrieţi aceste aptitudini şi indicaţi în ce context le-aţi dobândit)
Aptitudini şi competenţe tehnice
(utilizare calculator, anumite tipuri de echipamente, maşini etc.) (Descrieţi aceste aptitudini şi indicaţi în ce context le-aţi dobândit)
Permis de conducere
Alte aptitudini şi competenţe
Competenţe care nu au mai fost menţionate anterior (Descrieţi aceste aptitudini şi indicaţi în ce context le-aţi dobândit)
INFORMAŢII SUPLIMENTARE (Indicaţi alte informaţii utile şi care nu au fost menţionate, de exemplu persoane de contact, referinţe, etc.)
ANEXE (Enumeraţi documentele ataşate CV-ului, dacă este cazul).

,
,,

Catre
,
,,

In atentia Domnului

Stimate Domnule,
In luna voi termina al -lea an la Facultatea, Universitatea, Domeniul.
Dorinta mea, inca din perioada studiilor medii, a fost aceea de a lucra la o firma cu
profilul pentru care ma pregatesc in timpul facultatii. Intrucat firma pe care o conduceti este
in extindere / in cautare de personal, asa cum am citit in buletinul promotional / site-ulpe
care l-ati popularizat, am decis sa va prezint un Curriculum Vitae care precizeaza
performantele mele in domeniul.
Doresc sa mentionez ca, pe durata studiilor am colaborat cu diferite firme, fapt ce mi-a
oferit prilejul de a pune in practica cunostintele acumulate.
As fi deosebit de incantat sa va intalnesc personal atunci cand veti decide pentru a
discuta posibilitatea de a lucra pentru firma dumneavoastra.
Va rog sa ma contactati pentru a ma prezenta la un interviu / o discutie.
Cu respect,