| afrodita17 a întrebat:

URGENT! ...need help...sunt in clasa a 11-a, profil:filologie, profa de romana ne-a sugerat ca si proiect pe anul acesta, o revista, a clasei noastre. faza e ca nu am nici cea mai vaga idee ce articol as putea realiza... aveti vreo "sclipire", despre vreo anumita tema, care ar putea fi interesanta pentru majoritatea adolescentilor din ziua de astazi?

Răspuns Câştigător
| claudiarebecca a răspuns:

Carti transpuse in filme? si romanesti si straine... cred ca ar fi interesant pentru toata lumea. pentru ca noi ne uitam mult la filme. eventual sa vezi si daca e ok de ex ca in loc sa citesti o carte pentru un exam sa vizionezi filmul. ia-le un interviu colegilor cu argumente pro si contra.
tschuss

13 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Mobbing, la mine a tinut cand eram intr-a8a si a trebuit sa scriu articol. big grin

Spor!

Janina
| Janina a răspuns:

Am facut si eu asta si cel mai mare efect l-a avut atunci cand in revista am prezentat viata noastra(am prezentat cum se mai imbraca elevii, ce mai face x sau y persoana cunoscuta din scoala si tot asa). Crede-ma acel numar al revistei a avut un succes extraordinar.
mai poti adauga un rebus ceva, glumite, greseli luate din ziare etc.
bafta multa :*

pupimik
| pupimik a răspuns:

Avand in vedere ca e revista clasei.si nu a scolii.ai putea scrie despre chestiile pe care i-ar interesa pe colegi.Sa luam de exemplu...majoratele.In clasa a 11-a majoritatea elevilor implinesc 18 ani.si multi dintre ei isi tin majoratul.Sunt sigura ca ai fost la majoratele colegilor tai si v-ati distrat pe cinste.Scrie despre asa cevabatting eyelashes
Povesteste faze amuzante din timpul chefului...si fii sigura ca le vei aduce multora zambetul pe buze la amintirea intamplarilor amuzantebatting eyelashes
Succes!

| Parintele a răspuns:

Daca o sa-ti dam noi tema va trebui sa-ti facem si articolul.Incerca sa nu te grabesti.Plimbate si gandeste la o tema.Incearca sa fie in legatura cu voi, ceva comun voua care sa capteze atentia si despre care sa-ti fie placut sa scrii.Incearca ceva de genul "realtia dintre profesor si elev"

| Sara a răspuns:

Englezismele si celelalte cuvinte ce au invadat limba romana,

| Ben. a răspuns:

Incearca sa barfesti. oamenii adora sa se uite pe gaura cheii

| TipulVerde a răspuns:

Daca nu ai nici o idee ce cauti la filologie?

| dani9354 a răspuns:

Eu cred ca ar fi interesant sa lucrezi pe teme diferite spre ex poti scie despre viata sexuala prematura sau despre protejarea mediului inconjurator, despre parinti precum si in revista poti pune rebusuri, intrebari de genul stiati ca... /glume etc

cristian
| cristian a răspuns:

Poti sa dezbati ca subiect timpul liber al elevului si modul de petrecere imbinand utilul cu placutul.

| maharajah a răspuns:

Eu cred ca ar fi interesant sa faci un articol despre caile de transmitere sexuala a virusului HIV si metodele de protejare impotriva contaminarii. De asemenea sa explici concret cum se transmite virusul fiindca majoritatea adolescentilor au o conceptie gresita in legatura cu asta si astfel ii resping pe cei infestati fara sa stie ca nu se transmite asa prin orice...

| adelaadelina a răspuns:

Exemplu de teme :avortul, violenta in familie, drogurile, vezi dac te ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scrie despre o carte pe care ai citit-o recent si ti-a placut, sau despre un film, ia un interviu unui profesor ( mai special asa ), povesteste ceva din copilaria ta, sau despre ce vrei tu sa devii peste ani, sau cum iti vezi colegii peste ani, sau o rubrica cu sfaturi ( ce sa faci daca... te-ai ars cu ulei incins, ti-ai luxat piciorul, te doare capu...), daca sunt colegi care fac lucruri deosebite ( canta, sunt sportivi buni, merg al olimpiade ) ia-le interviu; vorbeste despre moda la adolescenti, conflicte intre generatii ( parinti-copii / profesori-copii )...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea revino-ti rolling on the floor)