| SoniaBrasov a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Am 13 ani si jumatate si nu ma mai inteleg deloc cu mama.Cand eram mai mica mergeam la cumparaturi impreuna, etc. Zilele trecute mi-a zis ca nu ii place cum ma comport( nu fac nimic rau, doar ca sunt putin cam dezordonata), ca ma imbrac neadecvat pentru varsta mea(a pornit totul de la o rochie cu bretele subtiri), ca imi place sa ies in evidenta cu hainele si ca nu ar trebui sa ma mai imbrac asa de strident. ca ar trebui sa imi iau un tricou simplu si ieftin si niste pantaloni la fel, ca cheltuiesc foarte multi bani fiindca imi aleg doar haine scumpe, ca imi plac unghiile lungi si ca sunt de pitipoanca si ca asta o sa ajung. Ca ma dau cu oja stridenta gen albastru, turcoaz sau galben( asta oricum fac toate fetele de varsta mea si e ceva tipic ca atunci cand esti tanar sa iti plac sa te imbraci colorat). Nu o mai suport! NU stiu ce are! Nu avea nimic cu hainele mele pana acum sau cu modul in care ma comport sau imi fac unghiile.Va rog sa imi dati niste sfaturi!

3 răspunsuri:
| ElenaZamfi a răspuns:

Nu cred ca e vina ei in totalitate ca tu nu o suporti.Ar trebui sa discutati deschis.Am aceeasi varsta ca tine si eu trec uneori prin asta.E normal sa-ti zic ca nu i place cum te comporti.Nici o adolescenta nu e perfecta si isi iubeste mama si o pune in slavi.Adevarul e ca la ani nostri mamele noastre se imbracau cu ce aveau pe gand noi generatia noastra trebuie sa ne adaptam si asta poate nu intelege. Poate printr-o conversatie mama-fiica ai putea rezolva.Vat despre unghii la fel.Baftaaa!:*:*

| Damii a răspuns:

Asa sunt mamele...nu se gandesc ca au fost si ele de varsta noastra...

| funditza_3597 a răspuns:

Eu te sfatuiesc o vreme sa faci cum zice ea sa vezi daca o mai imbunezi. daca vb tot la fel cu tine.inseamna ca nu e asta e altceva si ar trebui sa o intrebi despre ce e vorba...de ce comporta asa cu tine...e posibil in aceea zi sa fi avut o zi proasta si sa si fi varsat nervii pe tine.nu o condamn ca cu totii avem zile proaste. sfat:ai grija cum te adresezi sa nu inrautatesti situatia