| cristina1998i a întrebat:

Va rog ajutati-ma dau funda, vot, ce vreti. Dati-mi si mie definitiile si din ce sunt compuse bazele, acizii, oxizii si sarurile de la chimi ca maine ne intreaba si daca nu stim ne pune 2. Pe caietul de anul trecut nu ne-a dat definitia iar pe net nu gasesc. Va rog, daca se poate, la nivel de clasa a 7-a ca la alt nivel am gasit. va rog ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Saya555 a răspuns:

Buna...pai oxizi sunt substante care conti oxigen in compozitia lor (MgO=oxid de magneziu, adica metal+oxigen), acizii au in componenta hidrogen (HCl= acid clorhidric, adica hidrogen + radicali(SO4, NO3 etc.)sau clor ca in cazul acesta), sarurile au in componenta clor (NaCl=clorat de sodiu{sarea de bucatarie}, adica metal{Na, Mg, K etc.}+clor), iar bazele au in componenta lor un metal + un nemetal (MgS= sulfura de magneziu, adica metale{Na, Mg, K etc.}si nemetale {S, C, N}). Sper ca intelegi si ca te-am ajuta. Succes la invatat.

1 răspuns:
| oana151297 a răspuns:

Poate gasesti informatiile/definitiile pe www.didactic.ro