| gumaa a întrebat:

Va rog ajutati-ma imi trebuie repede rezumatul de la romanul Contele de monte cristo volumul 2 si nu gasesc nicaieri pe net... Daca stiti sa-mi dati un site sau daca il aveti facaut in calculator. va rog raspundeti

1 răspuns:
| evitaevis a răspuns:

Scurt Rezumat
Romanul începe cu frumosul mici marinar Edmond Dantes. El tocmai sa întors dintr-o călătorie la bordul Pharaon. Armatorului lui Pharaon, M. Morrel, papură în întâmpinarea navei. El consideră că căpitan a murit pe traseu, iar Dantes a preluat postul cu calificare admirabil. Astfel, el intenţionează să facă Dantes oficial căpitan următoare a navei.

Viitor Dantes este astfel promiţătoare. Situaţia tatălui său financiare, precum şi propriul său va fi mult ameliorata. În plus, Dantes are planuri să se căsătorească cu frumoasa Mercedes, care a aşteptat întoarcerea lui de la mare, cu o mare anxietate şi dragoste.
Dantes nu va avea şansa de a realiza viitorul său luminos, cu toate acestea. Succesul lui a adus trei duşmani conspiraţie. Ei scriu o scrisoare de fals-l incriminatorii la un complot bonapartist (regaliştii sunt în prezent la putere). Aceste trei duşmani sunt Danglars, Fernand Mondego, şi Caderousse. Danglars va deveni căpitan de Pharaon o dată pe Dantes este îndepărtat, Fernand aspiră să câştige dragostea Mercedes ", şi Caderousse este un vecin gelos de Dantes.
Poate conspiratie nu ar fi fost atât de succes nu a denunţarea căzut în mâinile procurorului, monsieur de Villefort. Acest om nu are nimic personal împotriva Dantes, cu toate acestea, el a Dantes incarcerat ca un criminal mai periculos. Politica sa împotriva bonapartiştilor trebuie să fie extrem de vigilent, în scopul de a contracara reputaţiei tatălui său. Tatăl său este un cunoscut bonapartist, şi Villefort este paranoic că acest fapt va afecta cariera printre regaliştilor de guvernământ. Astfel, el aruncă Dantes, un om nevinovat, în Chateau D'Dacă.
Regimuri politice schimbare, dar Dantes este uitat. M. Morrel încearcă să-l eliberat, dar fără nici un rezultat. În închisoare, Dantes pierde speranţa şi decide să se moară de foame. Din fericire, prizonier în următoarea celulă a fost construirea unui tunel pentru a scăpa. Eroare de calcul aduce abatele Faria, la celula Dantes în loc de libertate. Cei doi devin prieteni, şi abatele învăţat învaţă Dantes toate cunostintele sale vaste de literatură, ştiinţe şi limbi. Abbe, de asemenea, descoperă Dantes Locul de amplasare a unei comori imense de pe Insula de Monte Cristo. El speră Dantes va prelua această comoară ar trebui să scape de el. În cazul în care Abbe moare, Dantes înlocuieşte trupul lui cu abatele. Sac Abbe corpului este aruncat în mare. Dantes este gratuită, în sfârşit, după paisprezece ani de închisoare. Dantes este salvat din mare de către contrabandişti italian.
Singurul motiv Dantes "pentru viaţă este acum de a avea răzbunare asupra celor care au aruncat viaţa departe. El devine un contrabandist pentru un timp, în cele din urmă şi are posibilitatea de a recupera comoara despre care a vorbit de abatele Faria. El va folosi această comoară pentru a calcula căderea celor patru bărbaţi care l-au închis. Dantes ", acum Contele de Monte Cristo, se calculează răzbunarea lui peste next10 ani. El a aşteptat deja paisprezece ani, prin urmare, le-a învăţat virtutea răbdării. Aceşti oameni merită să sufere. Prăbuşirea lor este tot mai distructive dacă răzbunarea lui nu este obraznic, dar calculate. În următorii zece ani, Monte Cristo condiţiile el însuşi, şi cunoştinţă de toate detaliile de duşmanii lui din trecut. El a amasses, de asemenea, un cerc de funcţionari care sunt pentru totdeauna dator să-l. Folosind o avere imensa el cumpără înapoi libertatea de bărbaţi, cum ar fi Peppino. Luigi Vampa, bandit mare italiană este, de asemenea, datorii la Count. Aceşti oameni datorez contele viaţa lor, şi se va dovedi indispensabil pentru planurile contelui de răzbunare.
Înainte de răzbunare exigent, cu toate acestea, contele recompensele familie care a rămas adevărat să-l. El salvează firmei Morrel de la dezastru financiar prin furnizarea de un diamant şi o navă nouă pentru familia anonim.
Numărul este acum gata pentru a răzbunare. El înţelege datoria sa de a acţiona ca dreptatea divină. Atunci când contele este gata să intre Parisien societăţii, şi de a distruge inamicii lui, el face acest lucru prin contact cu Albert de Morcerf. Acesta este fiul contelui de Morcerf, un nou titlu dat foarte Fernand Mondego aceeaşi care au conspirat împotriva Dantes. Prin câştigarea încrederii Albert, el este introdus pentru toate foştii adversari, inclusiv Danglars, contele de Morcerf, şi de Villefort Monsieur. Aceşti oameni sunt în centrul vieţii sociale şi politice din Paris, şi sunt foarte bogate. Monte Cristo sosirea la Paris provoacă o mare agitaţie, pentru averea sa este imensa. Nici unul dintre duşmanii lui îl recunoască totuşi. De fapt, toate sunt dornici să se asocieze cu acest mare om. Mercedes, acum contesa de Morcerf, îl recunoaşte, totuşi ea nu-si dezvaluie identitatea nimanui.
Contele de Monte Cristo, de asemenea, se preface ca abatele şi se întoarce pentru a găsi Caderousse încă un om sărac. El dă Caderousse un diamant, dar el ştie acest lucru nu va aduce fericire Caderousse. Lacomia Caderousse este mult prea mare. Diamantul este o parte din pedeapsa lui Caderousse lent. În primul rând, Caderousse ucide un bijutier, soţia sa, şi apoi este aruncat în închisoare. Count, deghizat ca o Wilmore Doamne, ajută mai târziu Caderousse evadeze din închisoare. Caderousse apoi încearcă să jefuiască conta, încă nu ştie că este Dantes. În timpul acestei tentative de jaf, Caderousse este ucis de către complicele său, Benedetto. Deoarece Caderousse este pe moarte, şoapte Contele de identitate ale acestuia în urechea lui Caderousse. Caderousse apoi strigă la Dumnezeu.
Fernand Mondego a devenit un erou militar şi a fost căsătorit Mercedes, care au renunţat la speranţa de a vedea vreodata Dantes din nou. Mercedes a fost conştient de trădare de soţul ei. Ei au o avere, şi există în societate Parisien ca număr şi contesa de Morcerf. Contorizarea distruge Morcerf prin dezvăluirea trădării sale militare la toate Parisien societăţii. Monte Cristo a cumparat Haydee ca un sclav. Fata asta a fost o dată pe fiica lui Ali Paşa, care a fost trădat de Morcerf. Ea mărturiseşte că ei contele vândute în sclavie. Tatăl ei fusese binefăcător contele de Morcerf lui. Morcerf a ucis tatal ei, restituite oraşului tatalui ei grec la turci, şi a vândut soţia şi fiica în sclavie. Când această veste este dezvăluit la Paris, Contele de Morcerf este astfel distrus. Soţia şi fiul său să fugă, şi el impusca.
Monsieur de Villefort au căsătorit de două ori. El are o fiică de prima sa soţie şi un fiu de-a doua sotie. Valentin este fiica lui. Contele de Villefort distruge prin introducerea Andrea Calvacanti în societate. Benedetto, alias Calvacanti, este fiul lui Monsieur de Villefort şi Danglars Madame. Mult timp în urmă, Villefort a încercat să îngroape copilul nou-născut viu, dar Bertuccio, acum robul lui Monte Cristo săpaseră copilul în sus şi salvat-o. Criminalităţii Villefort este descoperită într-o instanţă de drept, deoarece Calvacanti este judecat ca un condamnat evadat. Villefort este astfel distrus. Soţia lui ca trădător ca el a avut, de asemenea, otrăvit întreaga sa familie. Motiv ei a fost de a câştiga o avere pentru fiul ei. Contele toate acestea, a salvat Valentine, deoarece Maximilien Morrel, fiul lui M. Morrel a fost îndrăgostit de ea. Villefort se duce nebun.
Danglars a devenit un bancher bogat. El are o soţie şi fiică. Soţia lui este de naştere nobilă, dar atunci când Danglars căsătorit cu ea, o reputaţie ca o femeie a fost suspect. Contorizarea distruge Danglars de deschidere de credit cu el timp de şase milioane de franci. Dreapta atunci când Danglars are nevoie de bani, Contele ia, de asemenea, o chitanţă pentru cinci milioane de franci de la el la bani. Danglars nu mai poate menţine firmei sale. El urmeaza Danglars în Italia, o dată pe Danglars fuge la Paris. (Danglars a fost înstrăinat de la soţia sa de ani de zile, şi fiica lui se scurge, ca urmare a unui contract de căsătorie nu a reuşit să Andrea Calvacanti Monte Cristo a aranjat, de asemenea, această întreprindere nu a reuşit. Danglars a avut, astfel, nici un motiv să rămână în Paris.) Danglars încearcă să răscumpere cei cinci milioane de franci de la firma de Monte Cristo în Italia. Odată ce el face acest lucru, bandiţi Monte Cristo-l urmeze, şi l-au distrug financiar de către exploataţie el captive şi care necesită să plătească sume mari de bani pentru a supravieţui pe o putina mancare. Danglars este lasat cu nimic şi părul devine alb în timpul captivităţii sale scurte cu bandiţii Cristo Monte. Monte Cristo nu reuşesc să informeze Danglars identitatea lui adevărată.
Astfel, răzbunare contelui este acum completă. El a reuşit în misiunea sa de răzbunare lent. Duşmanii lui au avut de suferit pentru păcatele lor. El are o ultima intalnire cu Mercedes. Mercedes se duce o viaţă de rugăciune într-o mănăstire, pentru fiul ei a plecat pentru a reconstrui viitorul său în armată.
Contele de Monte Cristo-a asumat rolul de a Providenţei prin distrugerea tuturor care au fost construite de către duşmanii săi în timpul anilor săi lungi de închisoare. El trebuie să plece acum. Dupa ce a plecat o mare parte din bunurile sale de a Maximilien Morrel şi de Valentine, la care doreşte iubire veşnică şi fericire, el lasă la bordul unei nave cu Haydee lui iubire propria noi