| AnCkA_8987 a întrebat:

Va rog ajutati-ma si pe mine... cei care se pricep la romana

big grin sa va cites cerintabig grin
Construieste o fraza alcatuita din patru proopozitii.In structura frazei vei include:
*o forma de superlativ absolut al adjectivului alb
*un verb la diateza pasiva
*o locutiune verbala la un mod nepersonal

fundita

please help me

Răspuns Câştigător

A fost anuntat de mama ei ca este bine a aduce aminte ( aducand aminte ) cuiva sa -i dea drumul masinii de spalat ca sa gaseasca hainele grozav de albe cand se va intoarce din vacanta. Funda?

3 răspunsuri:
| JBStandsForMe a răspuns:

Este de la un subiect de olimpiada de acum un an sau doi nu?
Si eu a trebuit sa-l rezolv si profesoara mi-a zis ca este cam fortata propozitia. Nu se prea poate. O sa-ti iasa o fraza facuta cu forta.

| yyyyy a răspuns:

Stiuu... deci o fraza.ok...: zapada este foarte alba, aceasta este uda de ploaie, hai la joaca! deci foarte alba este adjectivul la gradul superlativ absolut pentru ca se formeaza cu foarte, extrem etc apoi este uda este verb la diateza pasiva deoarece aceasta trebuie sa stea pe langa un complement de agent adica '' de ploaie '' pentru ca subiectul este de doua feluri : gramatical si logik.cel gramatical raspunde la intrebare cine? iar cel logik il cunoastem ddupa cine face actiune de ex cum e mai in sus : ''aceasta este uda de ploaie '' cine este uda? ploaia adica este subiect gramatical si de cine este uda? deploaie cel logik. fundda?

| denidulcik a răspuns:

Zapada foarte alba, asternuta peste tot, a fost adunata intr-un morman mare atunci cand copiii si-au adus aminte ca trebuie facut un om de zapada.aceasta a fost sculptata in fel si chip pana cand "artistii" au considerat ca opera este finisata.