| daw8013 a întrebat:

Va rog ajutor am 14 ani.
cand avea cred vreo 10-11 ani mi-am pus aparat dentar deala cu plastic in ceru guri (ca o prodeza) si nu puteam vorbi cu el trebuia sa mi-l dau jos
cu timpul am inceput sa vorbesc cu el cand mi la dat jos vorbeam foarte ciudat de exemplu: in loc de jos spun zos, in loc de joc spun zoc in loc de cei spun tei si multe altele

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

Incearca sa faci exercitii de vorbire singura, in fata oglinzii sau nu neaparat. Daca nu functioneaza, cauta un logoped si fa cateva ore cu el. Nu e o rusine, i se poate intampla oricui. Succes!

2 răspunsuri:
| daw8013 explică:

In primul rand sunt baiat...
Al doilea rand asi putea sa ma corectez da ma sasai cand spun s

| daw8013 explică:

Tam dat funda