| XSecretLov3X a întrebat:

Va rog frumos ajutati`ma si pe mine cu ceva, explicati`mi si mie cum se rezolva ex acesta, dar nu`mi spuneti rezultatul big grin.6. Un pătrat are perimetrul de 8 cm. Lungimea laturii pătratului este egală cu... cm. Multumesc mult.:* Dau fundita si vot:*

Răspuns Câştigător
| Miruniky a răspuns:

Un patrat are 4 laturii.Perimetrul patratului insemna suma celor 4 laturi care sunt egale.Deci perimetrul este egal cu latura x 4.De aici rezulta ca latura este egala cu perimetrul impartit la 4. Sper ca te-am ajutat.Succes la rezolvare PAA!

1 răspuns:
| Măriucaaaaaaa a răspuns:

Pai perimetrul unui patrat este 4*latura sau...
4*latura=8
latura=8 impartit la 4happy