| Sven a întrebat:

Va rog frumos TPU puteti sa ma ajutati sa fac si eu o compunere cu titlul : Portretul bunicului? sad
Chiar nu stiu. am ramas in pana de idei, va rog mult de tot, dau FUNDA si VOT FOLOSITOR sad

Multumesc Anticipat!

Răspuns Câştigător
| iuly97 a răspuns:

Sall Sven. uite compunerea: Fiecare dintre noi are un bunic sau cel puţin are amintiri în care un bunic cu barba albă, parcă răpit din poveştirile lui Ispirescu, stă pe prispă şi-şi ridică sprâncenele când aude glasurile nepoţilor. Bunicul rămâne o figură marcantâ a copilâriei noastre, indiferent de cine suntem noi. Mi-aduc aminte de chipul cald al bunicului meu, de surâsul dulce ce se ascundea pe sub mustaţa lui lungă şi ninsă de anii grei şi mulţi ce au căzut asemenea unei zăpezi grele care nu se mai sfârseste. Ochii îi scânteiau când îmi vorbea despre ceva important din istoria noastră. Mâinile lui muncite şi trudite de atâtea cumpene şi nevoi, imitau iatagane, săbii, suliţi, atunci când îmi povestea despre luptele dintre strămoşii noştri cu turcii. Părul său cărunt parcă era o vale înflorită numai cu floricele albe. Vizitele mele sunt scurte, dar foarte hazlii. De fiecare dată când mă duc la el, îmi spune salutul lui original special pentru mine: "Salut, vecina! Ai venit prin rude?"
Bunicul meu e un ţăran simplu, dar valorează pentru mine mai mult decât orice alt bunic bogat şi renumit.
sper ca e buna. funda?

3 răspunsuri:
| Zoet a răspuns:

Hm, de ce nu te gandesti putin?
E ca si cum ti-ai descrie propriul tau bunic.
Chiar asa greu poate fi?

Uite, te ajut cu un articol frumos din care sa te inspiri;)

http://www.evenimentul.ro/articol/bunicul-copilariei.html

Sper ca ti-am fost de folos;)
:-* Pe curand si Bafta;)

| LaySsa27 a răspuns:

Www.puidecompuneri.ro poate gasesti ceva acolo!