| Little Kid a întrebat:

Va rog mult ajutati-ma! sunt disperatacrying
M`am certat cu prietenele mele si acum se poarta urat cu mm x(...mai exact "Ce te uitzi?" sau azi la scoala, vorbea cu o fta "maaa sa vezi ce o bat pe andra" (credea ca eu i-am dat cu bulgare in kp)... ele asa fac mereu cand se cearta dar acum a aflat toata lumea.si persoane care chiar nu ma asteptam sa stie.
Vreau sa nu se mai comporte asa, dar asa e felul lor de a fii.
Vorbesc din cand in cand doar cu una dintre ele.
Daca nu stiti cum s`a intamplat...Eram pe holul scolii, si merg la ele si au zis ca nu mai vor sa umble cu minecrying
Puneti`va in locul meu si sa vedeti cum ma simtcrying((
Aveti vreo situatie asemanatoare? sau sfaturi? puppy dog eyes
Multumesc anticipat! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sunt si eu intr-o situatie asemanatoare, o conjunctura mai delicata, dar tot urat e. tot intr-a 8 a suntbig grin inteleg cum e sa fii data la o parte de "prietene" doar ca mie nu mi-au zis-o asa pe fata. nu ai mentionat profitau de tine? cu temele, banii etc? la mine da si de un semestru inchid ochii trec peste dar cand am vazut ca se sare coarda am zis stop! nu imi place ce iti zic acum si nici nu sunt de acord cu ideea dar in ziua de azi e politica fiecare pe cont propriu... si daca n-ai bani n-ai prieteni. bun sunt si exceptii nu spun ca toti sunt o apa si-un pamant dar in mare asa e... la mine e si problema ca nu prea am vorbit cu ceilalti colegi si m-am izolat in grupul astasad asta e trece mearga mai e un semestru dar daca tu esti in cazul in care nu te-ai izolat inca de colegi nu evita sa vb cu toti pe orice subiect. e imposibil sa nu aveti macar ceva in comun. si lipitorilea astea sugatoare mai da-le dracului cum a zis si  ▼) KaTaLeeNa.vampire niste pitipoance fara viitor. foarte rari sunt prieteni buni si trebuie sa ai mare grija cum ii alegi.iti cer ceva nu ai nu pot nu vreau n-am chef. incearca sa nu te entuziasmezi cand te baga in seama deoarece crede-ma au un scop precis si asta e mai mult de plans. evita-le. treci pe langa ele salut din politete ca te cunosc dar nimic mai mult sa nu vada ca iti pare rau ca te vor chinui si mai tare.si chiar daca nu esti sa pari vesela. persoanele de acest gen se indispun cand vad ca esti super ok cu moralul. si nu-ti mai bate capu ca nu merita crede-ma am experimentat.mai sunt 18 saptamana de scoala si nu va mai vedeti decat poate din an in pasti la alimentara. insa sa-ti lasi sentimentele manipulate de gesturile lor este nu lucru pe care iti propun sa il eviti. si daca te mai intr chestii rautacioase rasp si u urat. "da ce-ti pasa?" sau la exemplul dat de tine ia-te de o imperfectiune de-a lor (daca esti genu care lupta pentru reputatia personala). cum sunt in aceeasi situatie iti spun eu nu ma simt vinovata cu nimic din moment ce ele gresesc iar eu am dat dovada de prietenie.si din mesajul trimis se vede ca suferi ceea ce inseamna ca ai fost o prietena adevarata happy

14 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Astia sunt prieteni?laughing
Scuza-ma, dar de clasa esti? Cati ani ai?
Astea sunt copilarii, lucruri urate din partea lor, dar tu nu esti in stare sa te aperi? Si daca nu, vorbeste cu ele.Intreaba-le ce s-a intamplat si incearca sa rezolvati.

| Marii a răspuns:

Cauta-ti alti prieteni. Fetele astea nu-s bune.happy

| dragutza a răspuns:

Cu feletel astea vrei tu sa fii? sunt prietenele tale? nu prea cred... poate ca te-au "parasit" pentru ca tu nu erai la fel ca el, nu aveai fite, poate invatai si mai bine.si asa mai departe! cel mai bine ste sa aflii motivul! intreab-o pe fata aceea cu care mai vb din cand in cand! succes

| asdgfhresry a răspuns:

Pai, numai incerca sa le bagi in seama. Daca ele nu o fac, prefate ca nu iti pasa. Suna pe cineva in pauze, cu care sa vorbesti, sa razi. Sau daca nu, incearca sa le faci sa creada un anumit lucru despre tine. Si daca ele iti mai zic de genu "nu vreau sa te mai bagi in seama cu mine" tu le dai replica si le zici de genu: cine ar vrea sa umble cu una ca tine? sau taci si mergi intotdeauna cu capul sus. O sa le treaca fitsele. Comunica cu baietii, incearca sa ajuti pe cineva din clasa. Am si eu fete in clasa care sunt insuportabile uneori. Dar asta e situatia.

| alisalisa a răspuns:

Si eu am astfel de fete in clasa si incerc pe tot posibilul sa nu am de-a face cu ele.

Eu zic sa faci la fel, sa-ti cauti alte prietene.
Si eu sunt tot in clasa a 8-a.

| Raisa a răspuns:

Andra, dupa cum ti-am zis.desprinde-te de ele, cel mai usor ar fi sa le urasti deoarece sunt niste pitipoance fara viitor care in viitorul apropiat nu o sa aiba prea multi prieteni deoarece ii arunca pe toti la cosul de gunoi, iar cand vor ajunge la momentul ca o sa fie singure, fara nimeni, o sa vezi cum o sa fuga la tinehappy
dar tu ai face bine sa le respingi.

| Fury a răspuns:

Ce-i cu astea dale dracu daca nu stiu sa te aprecieze daca dintr-o data nu mai vor sa umble cu tine inseamna ca nu-s bune de nimic incearca sa iti faci alte prietene(sau prietenihee hee )

| Little Kid explică:

@ silvia
a 8.nu am spus toata situatia.esentialulwinking

| *Baby* a răspuns:

Ia injura`le! Ce stai sa te tii dupa niste handicapate, am avut si eu o situatie asemanatoare, si am suportat situatia si ca sa vezi, tot ele au venit la mine si m au implorat sa ma impac cu ele.deci asteapta si se va rezolva situtia de la sine!

| s3nz0r a răspuns:

Stai linistita va trece cu timpul si eu in a7a toata clasa nu a mai vb cu mine ca un darc mi-a facut asta x( va trece cu timpul

| BaddieBae a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie si nu le mai bag in seama sa nu le dau motive de cearta.Fi pasnica si, mai ales, Fa-ti alte prietene! XOXO

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Astazi m-am certat si eu cu cateva colege, dar m-am mentinut pe pozitii la inceput si mijloc si am evitat sfarsitul. Nu le m-ai baga in seama cand zic faza asta cu bataia(sincer, mi se pare o chstie stupida o fata sa ameninte pe cealalta cu bataia) si incearca sa nu vorbesti cu ele decat esentialul. Ele dau dovada de mahalagism facand asta, si vor ele sa impresionezewinkingwinking. Arata-le ca esti fata cu cap, si chiar daca nu or intelege asta atunci, mai tarziu isi vor da seama ca au procedat gresit.
Si inca un micut sfat: dupa ce se stinge focul, fa-le sa se simta prost in fata altor colegi din cauza conflictului, adica cand se aduce aminte de o bataie sau ceva de genul, zi ca este la fel situatia si ca tu ai procedat cu cap si blabla...rautacios dar asa isi vor da seama ca ai atitudine si nu vorbesc cu o fraiera care nu este in stare sa se bata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Piţipoancele alea nu îţi merită prietenia, nici măcar să te informeze şi pe tine cu ce le-ai greşit nu au făcut, deci concluzia... caută-ţi alte prietene.

| assus a răspuns:

Nu`i asa grav! du-te exact la aia care te ernerveaza si zii ca nu mai vrei nimic de la ea decat sa te asculte 1 minut si pentru asta sa se gandeasca ca ati fost prietene! macar atat sa faca. apoi ii explici cum a fost de fapt chestia si ca nu esti vinovata. de aici doar vrajeala mai poate intervenii. have funsmug