| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati. Nu va ia mai mult de 5 minute sa raspundeti. Nu am mai iesit de mult timp cu prietena mea cea mai buna afara, din cauza ca m-a ignorat complet. In acest timp, ea a iesit afara cu o fata sclifosita, pe care nu o placeam in trecut. Eu cum m-am atasat tare de ea, m-am departat putin de ceilalti iar acum de abia am vreo 3-4 prieteni dintre care doar cu 2 ies afara. Ieri, (fosta) mea prietena buna mi-a trimis mesaj cam asa : "Ce faci?:* iesi maine pe afara?" eu fiind foarte nervoasa, si dornica sa ii spun tot ce cred, cum ca ar fi o tradatoare care nu ma merita, am acceptat. Azi ne-am intalnit la eala bloc, unde era si fitoasa pentru care m-a lasat. Nu am stat mai mult de 10 minute deoarece ea m-a chemat doar ca sa ne critice pe amandoua, apoi urmand ca ele sa se prefaca ca merg in casa (sunt vecine de bloc) ca sa scape de mine.

Ce nu inteleg este de ce m-a chemat daca vroia sa scape de mine? Este o nesimtita si jumatate si as vrea sa uit de ea. Mai am o alta amica care face parte dintr-un grup urias de baieti/fete cu cativa ani mai mari ca noi, dar mie mi-e frica de ei (sunt mai grosolani). Intrebarile mele sunt:

1. Cum pot sa uit de ea, sa nu mai fiu geloasa pe ea si pe fitoasa?
2. Cum pot sa-mi fac si alti prieteni, ca sa vada ca viata continua si ca putin imi pasa de ea?
3. Oare sa ies afara si cu grupul acela de care ma tem?

Mersi de rabdare. Funda

Răspuns Câştigător
| AnimeChu a răspuns:

1. Daca te-a lasat atat de repede pentru cineva fitos, atunci nu-ti era prietena si te vroia langa ea doar pentru ca probabil acceptai orice facea ea. stiu cum e, si eu am trecut prin asa ceva. Incearca sa te gandesti la ceilalti prieteni ai tai si petrece mai mult timp cu ei, asa vei uita de fosta ta prietena.
2. Nu incerca sa o faci geloasa. Va realiza ea la un moment dat ce a pierdut. Nu incerca sa te fortezi sa-ti faci noi prieteni, care s-ar putea sa nu fie o influenta prea buna. Vorbeste cu cei pe care-i ai si incearca sa gasesti alte persoane din acelasi oras cu care ai multe lucruri in comun si te vei simti bine in preajma acelor persoane.
3. Eu iti raspund sincer, nu! Nu iesi atata timp cat nu te simti bine in jurul lor. Sunt mai mari si mai bine sa nu petreci timp cu ei, mai ales daca pot deveni o influenta negativa. Stai cu prieteni pe care-i ai si incearca sa-ti faci prieteni de varsta ta. Sper ca te-am ajutat ^^; 3

6 răspunsuri:
| música a răspuns:

Buna Kittă :*
din ceea ce mi-ai povestit aici reiese ca acea persoana nu iti este prietena.chiar daca tu o numesti asa; prietena aia a ta incearca sa o ignori si sa termini prietenia cu ea deoarece iti va face numai rau si te va face sa suferi; sunt si genul asta de persoane care iti vorbesc frumos in fata si te barfesc pe la spate.si mie mi s-a intamplat.incearca sa fii tuh insuti.am vazut de aici ca esti mai timida.mai buna la suflet.incearca sa iti castigi prieteni care te accepta asa cum esti si te inteleg.parerea mea este sa nu intri in acel grup deoarece te poate influenta.in rau.tu avand o varsta mai mica ca ei.
asta e tot ce trebuie sa faci.prietenii nu tii-i faci ci ii castigi.cum? stii raspunsul.trebuie sa fii chiar tu.doar persoana ta.prieteni vei avea. datorita sufletului tau bun.asta se va vedea si odata cu inaintarea in varsta
Eu sper ca ti-am dat un sfat bun
Iti doresc sa ai parte numai de prieteni cu sufletul curat ca si al tau, Maryan

| AlexandraCroft a răspuns:

Bai sunt fix in aceeasi problema ca si tine.dar putin mai diferit. pentru ca m`am atasat foarte rau de prietena mea cea mai buna am iesit aproape in fiecare zii cu ea afara si nu prea mi-am mai facut prieteni si mult ii-am pierdut.
De la un timp nici nu mai vrea sa iasa afara cu mine ba imi zice ca are gastrita ca o doare burta ba ca se joaca ba ca nu stiu ce.m`am saturat si as vrea sa ma debarasez de ea i-am spus chiar cu 5 minute inainte sa intru pe TPU ca nu o sa mai ies cu ea niciodata afara crede`ma ca imi venea sa plang si aveam noduri in gat.
Dar m`am hotarat si nu o s`o mai bag in seama deloc si sa faca ce vrea. eu mereu i-am zis sa iesim afara ea aproape niciodata doar de cateva ori.
1.Si geloasa de ce sa fii tu pe ea?
Are ea ceva ce n`ai tu? eu cred ca nu happy stiu ca la inceput o sa iti fie greu dar o sa te obisnuiesti asa sper si eu... ocupa`ti timpul cu altceva fa ceva sa iti distraga atentia iesi cu alte prietene.
Legat de intrebarea numarul 2 nu trebuie neaparat sa ii arati ca te simti bine si fara ea ci chiar sa te simti asa.
Si legat de 3 eu iti zic sa incerci si sa te schimbi si tu impic ca comportament.ai spus ca ei sunt badarani si grosolani atunci fii putin "mai infipta" si nu ii lasa sa zica ce vor despre de tine happy.
Bafta si tie!: )

| Bailey a răspuns:

Exact asa mi s-a intamplat si mie. Aveam o prietena foarte buna cu crae ieseam si vb mereu, dar intr-o zi m-a lasat pentru o fata care o uram amandoua... Iti spun un lucru aceasta fata nu s-a numit cea mai buna prietena a ta era o prietena falsa, genul acela de prieteni pe care ii gasesti oriunde.winking Deci nu trebuie sa plangi dupa ea rolling on the floor
1. Fii indiferenta adica incearca sa nu iti mai pese de ea. Gandeste-te la altceva, distreaza-te, gaseste-ti alti prieteni si nu o mai baga pe ea in seama. O sa vezi ca o sa regrete si tot la tine o sa vina.winking
2. Vorbeste cu cat mai multi... fii amabila cu toti happy Incearca.:*
3. Da. Sigur. Iesi, plimba-te " nu judeca o carte dupa coperta" nu ii judeca pana nu ii cunosti mai bine.winking
Sper ca te-am ajutat. Mult succes! Funda? :*

| Roxxyane a răspuns:

Nu-ti face griji, prietenii se tot schimba pe parcursul vietii.
1) Pur si simplu evit-o cand o vezi si intalneste-te cu alte fete, care intr-adevar merita sa fie in prezenta ta.
2)Incearca sa te plimbi prin parcuri, sa stai de vorba cu fete de la scoala, sa discuti cu alte prietene de la blocuri. Iesi si distreaza-te si vei gasi ceea ce cauti.
3) Depinde ce varsta au acei tineri. Insa, daca ai incredere in prietena ta din grupul respectiv, eu te sfatuiesc sa mai iesi si cu ei. Si inca ceva, vorbeste cu mama sau sora ta despre asta, daca nu macar cu cineva din familie. Da-le uitarii pe fostele prietene. Bafta!

| DAHAKA31 a răspuns:

NUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU iesi bfata cu cu grupu ala ca te fac mascota lor am vazut enspemiii de exemple similare ce dracu esti asa fata lumea e plina de alte grupuri de preteni si tu acum nu dispera totu se rezolva fata sigur ai cateva pretene amice sau colege sau baieti (preteni colegi sau ma rog) poti iesi cu ei si sa va distrati

| cristiana1998 a răspuns:

Doamne fereste, ce proasta ii aia! Am avut si eu de aface cu dinalea.Pana la urma am juns sa o bat da sa nu faci la fellaughing
1.Fa-ti alti prieteni!
2.Pai vorbeste mai mult cu aia 3-4 prieteni. Poate chiar roaga-i sa iti faca cunostiinta cu alti prieten deai lor si tot asa. Spunele povestea ta! Daca sunt prieteni buni te vor intelege!
3.Prietena ta care e in grupul acela e mai mare? Sau e de varsta ta? Daca e de varsta ta atunci nmu ar trebui sa aiba nimic daca iesi cu ei doar sa nu intrati in belele. Daca vezi ca fac prostii aia, te cari. Daca Sunt mai mari, la fel.Si ai grija sa aiba prietena ta grija de tine.
Numai bine! Ceau!:*