| IooMar a întrebat:

Va rog sa imi explicati si mie mai bine cuvantul "tachina". Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

A necăji în glumă și fără răutate, a trata cu glume inofensive, a face schimb (în glumă) de vorbe înțepătoare. (http://dexonline.ro/definitie/a%20tachina)

6 răspunsuri:
| Ana-Maria94 a răspuns:

A nu lasa pe cineva in pace, a sta mereu pe capul lui.

| Catta a răspuns:

A tachina: a enerva: a sacai; a nu lasa pe cineva in pace.

| Enigmă a răspuns:

Tachina- A necaji, a creea mici neplaceri unor persoane dragi, a deranja o persoana in scopuri de amuzament

Sper ca te'am ajutat
Pup` Dulcekiss

funda?:X

| DenisaMetal a răspuns:

TACHINÁ,= tachinez,= A necăji în glumă și fără răutate, a contraria în lucruri mărunte. A obseda, a neliniști.

| Ellyka a răspuns:

A tachina inseamna sa negajesti pe cineva in gluma, a intepa pe cineva(in gluma)cu vorbe putin jicnitoare sper ca ai inteles ceva din ce am incercat sa-ti explic pwpici:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TACHINÁ, tachinez, vb. I. Tranz. A necăji în glumă și fără răutate, a contraria în lucruri mărunte. ♦ Fig. (Rar) A obseda, a neliniști. – Din fr. taquiner.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de ana_zecheru | Greșeală de tipar | Permalink

A TACHINÁ ~éz tranz. 1) (persoane) A trata cu glume inofensive; a necăji în glumă. 2) fig. rar (despre gânduri, melodii etc.) A urmări insistent, necăjind. /