| karrry9999 a întrebat:

Va rog sa imi explicati si mie problema aceasta: Determinati a si b pentru care avem cel mai mare divizor comun 28 si cel mai mic multiplu comun 980. va rog din tot sufletul meu sa mi-o explicati.Am rezolvarea dar nu am inteles-o. Dau funda la cine inteleg.

1 răspuns:
| MarrieMarie a răspuns:

Pai a si b sunt numere da?! deci,divizor comun adica c.m.m.d.c, multiplu comun c.m.m.m.c, stim ca este divizibil cu 2 pentru ca sunt numere pare.atunci faci asa ii cauti divizorii nr 28 si vezi care dintre ei au ca multiplu comun pe 980 si cred ca asa-i rezolvarea. funda?