| Lovelypeaches100 a întrebat:

Va rog un raspuns, am o sora geamana care la evaluare are o nota mult mai mica fata de mine, eu am o medie destul de mare si am intrat la cel mai bun liceu din judet, ea si mami vor ca ea sa vina dupa mine la acest liceu, cand ea a intrat la un liceu relativ bun, ( filo-ea vrea dea la academie; iar eu ma duc la stiinte ale naturii) pot cumva eu sa o opresc legal, am vreo sansa sa nu o pot lasa la acest liceu? Ea este super iritanta si nu vreau alti 4 ani cu ea pe capul meu, este foarte rau ca oriunde mergem lumea sa ne stie eu si ea, nu doar eu sau doar ea si vreau ca acest lucru sa se schimbe. ( Daca ea ar veni dupa mine in acest liceu mai mult ca sigur va ramane repetenta sau cel putin corigenta la ceva, 4.65 o scris la mate

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca sora si parintii tai vreau neaparat sa fie la liceul tau atunci tu n-ai cum sa impiedici asta, avand in vedere prevederile Regulamentului-cadru, de organizare şi funcţionare a unităţilor şcolare din învăţământul preuniversitar, aprobat prin Ordinul MENCS nr. 5079/2016, citez:
"ART. 156.Gemenii, tripleţii se pot transfera în clasa celui cu media mai mare sau invers, la cererea părintelui, tutorelui sau susţinătorului legal sau la cererea elevilor dacă aceştia sunt majori, cu aprobarea consiliului de administraţie al unităţii de învăţământ."

| Lovelypeaches100 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc de raspuns oricum

3 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu ai ce să faci, dacă părinții tăi vor ca sora ta să meargă la același liceu cu tine va trebui să accepți asta.