| de2333 a întrebat:

, vin si eu cu o problema gravaaaaaaa! Am 17 ani, 1.68 si 60 de kg. Eu de cand ma stiu am fost slaba, faceam inainte si box si dansuri si aratam foarte bine. De cateva luni, am inceput sa pun in grrutate si asta fiind vizibil. Mancam numai chipsuri, ciocolati,seminte, cartofi prajiti si mancam de foarte multe ori pe zi de aia m-am ingrasat
De cateva zile, am renutat la paine, dulciuri,cartofi,carne,lapte,, multa macare. Am adaugat mult mai multa apa, dar astazi nu am mai putut rezista tentatiei si am mancat niste sunca, cateva bomboane toffe, un kinder si 4 clatite.
Va rog din suflet, un sfat ceva... va rog chiar am traume nu suport sa fiu grasa simt ca nu mai am loc de mine. stiu ca pare ca exagerez dar fiind obisnuita sa fiu slaba imi vine greu sa accept asa ceva si fac absoult oricd numai sa slabesc. Va rog ajutati-ma vrau sa slabedc vrro 10 kg m-am ingrasat la picioare si la burtab

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nimeni nu te poate ajuta sa slabesti, daca tu singura nu ai vointa.
Stii bine ce te ingrasa si ar trebui sa ai ambitie sa nu le mai mananci, ori sa te apuci de alergat 1-2 ore zi consumand caloriile pe care le mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Voi încerca sa te ajut, deoarece si eu am trecut prin asta.
Eu sincer am fost la un medic nutriționist. Mâncam puțin, totul cântărit, si făceam mult sport, am slăbit 10kg in cca. 3 luni,(eram mai mica si atât am putut). Procedeul de la medicul nutriționist era cel de a face întâi niste analize pentru metabolism si îți dădea un regim si desigur mult sport. Daca vrei sa slăbești eu nu ți-as recomanda acele regimuri drastice de pe net, ci încearcă sa nu mănânci mult, sa eviți pâinea albă (poți consuma 2 felii de pâine "grâu întreg" doar dimineața, in loc de sucurile acidulate poți consuma un fresh făcut in casa pe care daca vrei il poți dilua cu putina apă, la capitolul dulce poți manca la prima gustare un baton de max. 100kcal, sau ocazional o felie de pandispan cu fructe de 4×4cm. La prânz, sa dau un exemplu daca mănânci o supă/ciorbă nu mai poți manca după, ceva care sa conțină carbohidrați (gen cartof, porumb etc.), poți manca pui cu salată sau mâncare gătită. Desigur daca dorești sa mânaci carbohidrat (orez, cartof etc.)poți omite supa.Seara intr-adevar nu ai voie sa mănânci carbohidrați.
Exista 2 gustări la prima gustare poți manca un fruct, un baton, sau un iaurt simplu, respectiv 2-3 biscuiți belvita.La a doua gustare poți manca doare fructe.La micul-dejun poți manca :un Sandwich format din mușchi file, cașcaval, 2feli de pâine neagra si 100 gr de legume, lapte cu cereale, omletă etc.Pe lângă acest regim trebuie sa consumi cel puțin 2l de apa/zi si sa faci mult sport. Daca dorești sa faci sport poți găsi unele antrenamente pe canalul de Youtube "Alexu Fitness" si daca dorești îți poți face un cont pe aplicația "MyFitnessPal".
Sper ca te-am ajutat și spor la slăbit!