| Anonimmmmmmmmmmmmmmmmm a întrebat:

Voi ati iubit vreodata cu adevărat? Eu stau de multe ori si ma intreb asta si mereu ajung la raspunsul ca nu. Cu toate ca pana acum am avut 3 relatii, una de 2 ani, una de 7 luni si una de 2 luni in care inca sunt. Toti fostii mei țineau mult la mine si arătau că mă iubesc prin diferite gesturi si ambii au ajuns sa sufere dupa mind. De altfel si iubitul meu e foarte gelos pentru ca spune el ca tine foarte mult la mine si mai are momente cand stau cu el si el efectiv ramane blocat cu privirea la mine si abia daca mai clipeste. Cand stau cu el ma tine strâns în brațe si nu se ferește să facă asta de fata cu prietenii lui sau ai mei. As vrea sa iubesc si eu cum o fac altii sa fiu "inebunita" dupa el, sa fiu geloasă si sa fac lucrurile din suflet. Eu sunt mai rece de fel si chiar as vrea sa schimb asta nu imi place cand il vad pe el ca incearca sa ma faca geloasa dar eu de fapt sa nu am nici un sentiment de gelozie. Ce as putea face sa nu mai fiu rece? Sa ma schimb macar putin in legatura cu asta

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

E bine sa fi asa ca nu suferi daca e sa te insele sau cand o da in bara. O relatie buna nu e complicata cu prietenii doar tu si el atat, iesiti poate cu 2 cupluri dar nu cu singuratici/e

| himynamesryan a răspuns:

1)Daca iubitul tau incearca sa te faca geloasa, e o relatie toxica si trebuie sa pleci de acolo cat de repede poti, daca te iubea si tinea la tine la univel atat de inalt ca cel pe care il descrii tu, i-ar fi ajuns atentia ta, gelozia nu e sanatoasa intr-o relatie ori de cate ori ar fi romantizata in filme, visele lui sau orice alt loc irelevant tie.
Nu toti putem iubi, e un lucru care ar deranja multa lume dar tot ce pot spune e ca asta e cazul majoritatii persoanelor. Poate viata ta e bazata pe pura dezvoltare personala, fie ea evolutie fizica, mintala, emotionala etc.
Pare ca ceea ce imi descrii tu e o incercare esuata de a fi obedienta unei norme sociale.
Acum, stai singura o ora, in camera ta, fara telefon, fara tv, fara carti, doar tu.Gandeste-te la ceea ce simti tu si actioneza catre ceea ce simti. Daca rezultatul gandirii va fi ca intr-adevar relatiile tale sunt / au fost fortate, inceteaza, petrece timp singura si gandeste-te din nou. Daca esti fericita asa cum esti, ramai asa.

| Dalmore a răspuns:

Dacă e foarte gelos nu ține la tine, doar te consideră cățelul lui.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iubirea este un sentiment complex. El nu poate fi forțat în mod artificial, căci nu ține figura. În Cartea Cântărilor, una din cărțile Bibliei, este un vers celebru. Lasă dragostea să vină când vrea ea. Poți să o cultivi, ca în Kama Sutra. Dar, profunzimea și calitatea se dobândește după un timp îndelungat. De aceea iubirile efemere se consideră ușoare, iar cele care le practică sunt numite femei ușoare.
Ca în cântecul din Bucureștiul de altă dată,
Într-o zi întâlnii
O fată dulce, şi
Pe mine ea mă privi
Şi-n taină îmi şopti
"Tu vrei să mă cunoşti
Să-mi spui că mă iubeşti
Să fiu o noapte a ta
Iar mâine vei uita

Sărută-mă atunci!
Şi-n braţe să mă strângi
Căci ştiu ce tu voieşti
Şi minţi că mă iubeşti

Sărută-mă atunci!
Şi spune-mi vorbe dulci
Cu ele a mă-mbăta,
Şi apoi să fiu a ta"

Să fiu o noapte a ta,
Și-apoi mă vei uita.