| anonim_4396 a întrebat:

Voi aveti probleme cu mama voastra? Mai mult la fete merge intrebarea dar n-ar strica si parerea unui baiat!^^ Am un frate mai mare si ca ooooricine ne certam/ciondanim in fiecare zi.Si cu mama la fel, din orice prostie, eu am caracterul mai dificil(recunosc) si nu pot sa tac din gura cand ne certam, ar fi ironic! Si comentez pentru ca ma enerveaza! Da vina mereu pe mine pentru tot c se intampla, mereu eu st de vina si n-am voie nici macar sa-mi spun parerea! -.- De fiecare data cand ma cert cu ea se baga si fratemiu si amandoi tzipa! Deci sunt pe mine tot timpul.Stiu ca e mama si ca trebuie sa ma controlez, si sa o respect(chiar o respect din punctul meu de vedere, pentru ca daca n-as respecta-o nu as tace deloc din gura si as spune tot ce ma deranjeaza)etc.etc...Cu tata n-am probleme dar cu ea in fiecare zi.Chiar in ultimele zile am incercat sa ma abtin sa nu ne mai certam, dar din ce se pare nu apreciaza! S-a stricat compu' in urma cu cateva zile pentru ca era virusat si dupa a inceput sa tipe ca cica numai eu sunt de vina, ca tot ce ating stric. adica LOL! Ce sa-i mai spun!?!? Mereu ii ia apararea lui fratemiu, ca "saracul" trebuie sa caute sa faca iar compu'! laughing))))) Zici ca tine numai cu el -.-! Stiu ca de vina este si adolescenta, st constienta, dar nu ma pot abtine sa nu tzip si eu cand tzipa ea! Chiar daca din punctul meu de vedere, nu ne certam, pentru ca atunci cand incep sa vorbesc nici nu ma lasa sa termin. N-am dreptul la o parere...pff,st sigura ca muuuultzi dintre voi steti in aceeasi situatie ca si mine deci astept raspunsuri! big grinbig grin :*

Răspuns Câştigător
| S1mplu a răspuns:

Ai ziso chiar tu " de vina este adolescenta" laughing dar sincer sunt baiat de 18 ani si vreau sa te sfatuiesc.Atunci cand tipa la tine mama ta gandeste-te din ce cauza tipa, incearca sa folosesti o voce mai lina mai slabuta si poate atunci mama ta va lasa un pic vocea mai jos si n-ar mai tipa.Eu nu am situatia asta in familie,adevarul e ca m-am mai certat cateodata cu mama ca tata nu are el treabalaughingdar toata viata mea cat am stat langa ei,nu aveam cum sa-i fac sa se supere pe mine din ceva,decat daca foloseam abonamentul rolling on the floor,dar in fine,evident in fata parintilor baiatu este nu stiu cum,incearca sa o ajuti si tu la ceva prin casa,spala vase,pune haine la spalat sau mai stiu eu ce fi aproape de mama ta si cand te certi cu ea lasa gura mai mica si las-o si pe ea sa se potoleasca,vorbiti usor,ca degeaba tipati daca e fara folos si in plus fratetu asta nu stiu de ce tipa si el ca doar no fi bolnav la creier,fratii ar trebui sa fie mai protectori intre ei,chiar daca e el cel mare sau u cea mare nu conteaza, oricum incearca sa te intelegi cu ei ca nah acum ce mai poti face in adolescenta sa fi mai mult cu ei, ca dupa il iei pe unu te maritzi si pa casalaughing te duci la el sau mai stiu unde va mutati, deocamdata familia.Eu sincer nu am prietena nici nu-mi fac ca nu vreau sa ma cicaleasca toata ziualaughing astept frumos si linistit sa treaca timpu dupa vad ce fac. Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta.

4 răspunsuri:
| Barbiiiiie a răspuns:

Eu sincer nu sunt in situatia ta.:-s dar incearca sa vb cu amd2 si sa le explici cum stau lucrurile chiar daca esti mai mica nu conteaza amandoi aveti aceleasi drepturi:* trebuie sa se comporte cu amd2 la fel si sa nu faca diferenta

| mdany a răspuns:

Hm...aici e bai.Maicata nu are cum sa te certe doar pe tine si pe fratele tau nu.Asta da de banuit ca il iubeste mai mult pe el.Dar asa e si in cazul meu.Soramea mai mica face multe nazbatii.Si cine e devina:EU ca doara is mai mare si eu fac prostii si ca ea e mica si nu stie.Hm. Incearca sa vorbesti cu tatal tau si explica-i situatia ca asa nu mai merge treaba.O mama daca are 2 copii, pe amandoi trebuie sa ii iubeasca la fel.

| Isabellaღ a răspuns:

Da stiu cum e.Si eu am un frate numai ca el e mai mare si lucra si vine numai in weekend pe acasa.Dar stiu cum era mi demult! Cateodata aveam impresia ca se inteleg ca sa fie impotriva mealaughing si aveam impresia ca mamei ii pasa mai mult de el.Dar eu am o relatie destul de buna cu mama.Si acum si cu fratele meu.Nu mai e asa de rau.Defapt e chiar bine...eu cu fratele meu am inceput sa ne intelegem bine.Cu mama ma mai cert.Defapt cam deslaughingda ii trece:-J.Si eu is ma incapatanata(recunoschee hee)si tip la ea si nu fac ce zice ea.Da pe mine ma enerveaza si tatalaughing)Pfff o sa zici ca sunt o certareata.Dar oricum ma inteleg destul de bine cu ei.Ce sa faci? Sunt adolescenta! Se mai intampla, cred ca toti se mai cearta cu parintii, fratii/surorile.

| Deyu_4766 a răspuns:

Bianca ai mare dreptate eu am un frate mai micbig grin e mult mai greu ca e mic si de ex: nu ma lasa singur la strand ca fratemiu nu megre si ii zic il iau si pe el Nu ca nu stie sa inoate pai frate leave me alone atunci straight face zilnic ma cert cu ea.si am 14 ani big grinwinking bine implinesc in august da o respect da e exact ca maikta nu ma lasa sa imi zic parerea si tine cu fratemiu ca vezi doamne e mai mic si trebuie' sa am grija de el, dar el de unde? ce face cu mine nici nu aveti ideehappy azi iar a tipat la mine si deja sunt obisnuit happy tac din gura nu zic nimica happy si pana la urma ii zic "mami du-te si culcate ca deseara mergi la lucru" am noroc ca o saptamana e de noaptelaughing si doarme majoitatea zilei.happy dar in rest nimic sfat?! laughing nu stiu daca e bun dar eu zic ca ar trebui sa zic da mami ai dreptate si tace chiar daca tu crezi ca nu e asawinking