| Nicoletanico900nico a întrebat:

Voi ce ați face daca aveați un tata bețiv și un frate bețiv și nu ați avea unde să mergeți și o mama bolnava care lucra din greu? Și sunt stresata tot timpul am 17 ani, ce as putea face sa nu mai mă necăjească tatăl meu alcoolic care mă da afară din casă?

9 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Suni la Protectia copilului sau Telefonul copilului, ai numerele mai jos.

| Furnicuta000 a răspuns:

Imi pare rau. Si eu am crescut cu tata alcoolic si mai tot timpul l-am vazut beat dar niciodata nu mi-a zis ceva care sa ma supere, s-a purtat mai frumos cu mine decat alti tati care nu sufera de boala asta. Si sa stii ca da, este o boala, lumea ii judeca pe alcoolici dar ei nu stiu cat de greu e sa scape de acest viciu nenorocit si cat de greu e pentru familie sa ii ajute si cat de greu e pentru familie sa ajute un alcoolic care se transforma la betie. Unora alcoolul le ia mintile si scoate ce e mai rau din ei. Eu sincer iti spun ca nu ai cum sa te lupti cu asa ceva, adica va fi in zadar...eu zic sa mai astepti putin sa termini liceul si apoi te poti muta cu chirie, eventual iti iei un job, faci o facultate in paralel. Sau pleci pentru un timp in strainatate sa mai strangi bani. Esti foarte tanara, sunt atatea lucruri pe care le poti face, fii increzatoare

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa vorbim! Asociatia Telefonul Copilului poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Poti primi ajutor specializat in mod gratuit si in deplina confidentialitate.

Apelul catre 116111 este gratuit din retelele Telekom, Orange si Vodafone, de luni pana vineri, intre orele 08.00 – 20.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente

Daca te simti in largul tau mai degraba in mediul online, ne poti scrie la 116111@telefonulcopilului.ro sau pe http://www.116111.ro (disponibil 24/7).

Poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra disponibila pe dispozitive android Happygraff http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Noi te ascultam oricand si pentru orice problema!

| MistarGoGu a răspuns:

Nu prea multe! Ori ii reclami la Politie dacă sunt agresivi fizic ori aștepți sa faci 18 îți cauti de lucru și peci de acolo!

| MistarGoGu a răspuns:

Oamenii care o iau pe panta beției NU mai țin cont de nimic! Nici de rușine nici de frica de Politie uneori! Bat, tipa, sparg lucruri și fac scandal!

Răspuns utilizator avertizat
| recedaniel a răspuns:

A vorbi cu doctori de spital de la alcolizare, ma-si ruga parinti sa peste necaz, ai iubit

| recedaniel a răspuns:

Fi fata tare si puternica, roagata la dumnezeu, vreau sa te cunosc, vrea sa ti alin sufetul tau.

| recedaniel a răspuns:

Cf,dumnezeu putere sa treci peste asta, voi fii linga tine mereu la bine si rau.