| UserTPUAnonim a întrebat:

Voi ce parere aveti despre fetele virgine? Mai bine sa ramana virgine pana se marita sau sa isi inceapa viata sexuala mai devreme? Va rog veniti cu argumente.Sunt foarte nelamurita!
am intalnit baieti care mi-au spus ca sa fiu mandra ca inca mai sunt, dar si altii care au zis ca la varsta mea trebuia sa nu mai fiu virgina...
Mentionez ca am 17 ani. Deci... Cateva sfaturi...
Ce ar trebui sa fac? Sa stau sau nu asa?laughing Oricum raspunsurile nu m-ar influenta cu ceva, vreau sa vad parerile voastre, fete si baieti. Dau funda si voturi si va multumesc de raspunsuri! kisskiss

Răspuns Câştigător
| andreeutzaa a răspuns:

Eu iti zic parerea mea de fata.Virginitatea este ceva foarte pretios in viata unei fete.Nu trebuie neaparat sa fii virgina pana cand te casatoresti(pentru ca te-ar indemna sa te casatoresti devreme, ceea ce este ceva gresit cred eu).E indicat sa ai 18 ani si mai important decat varsta este persoana cu care o faci.O persoana pentru care ai sentimente puternice si din partea lui sa fie la fel.Baietii sunt ciudati la faza asta pentru ca multi,cum zici tu,pretuiesc faptul ca nu esti una usoara,in schimb ce altii nu.Cei care zic ca pana la varsta asta nu trebuia sa fii virgina,sunt persoane superficiale, care fac sex doar pentru a se maturiza mai repede. Ajunge sa ne uitam in jur cum copii de doar 12, 13, 14 ani isi incep viata sexuala la o varsta asa frageda si ii vezi aici cu intrebari: oare sunt insarcinata? si cel mai rau este ca o fac si fara cap si fara sentimente.Tu faci bine sa fii cea ce esti si sa nu te lasi influentata de persoane ca aceia care nu reusesc sa dea importanta necesara dragostei.Asa trebuie sa isi aminteasca orice fata pe viitor ca prima data a ei a facut dragoste, nu sex!

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Depinde. Daca tu te simti pregatita sa iti incepi viata sexuala, asta e, incepe-o. Dar, conform religiei ortodoxe [si cred ca si catolicii cred in asa ceva] sa iti incepi viata sexuala inainte de casatorie este pacat. Pacatul desfarului. Si daca, mai si avortezi copilul, e de nu cate milioane de ori mai rau. Si ajungi direct in iad. [nu stiu daca poti in vreun fel sa mai te pocaiesti dupa ce ai avut un avort]. In fine, fiecare cum crede si cum se simte. Si, nu trebuie sa uiti ca sunt unele boli care se pot transmite pe cale sexuala.
Uite aici niste detalii:
http://www.apropo.ro/sexpertul/boli-transmisibile-pe-cale-sexuala-2232223
http://dictionar.romedic.ro/boli-transmisibile-pe-cale-sexuala
http://www.sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/boli+sexuale+transmisibile
Sper ca te-am ajutat! O zi buna!