| Eeeeeeeeeeee a întrebat:

Voi, cei care sunteti acum intr-a opta si vreti sa intre la liceu, pe ce criterii intrati? Se mai dau teze unice sau capacitate sau cum e? funda.

Răspuns Câştigător
| Deea_9102 a răspuns:

La sfârşitul anului se dau teste naţionale. Aceste teste naţionale, valoreaza 50 % din media cu care intri la liceu. Dai teste naţionale doar la română şi matematică. 50 % media din clasele V-VIII.

3 răspunsuri:
| Girl a răspuns:

Pai cer care sunt intr`a 8a vor da 2 examene, unul la MATematica si unul la romana, se va face media celor 2 note, iar media de intrareva fi egala cu media de la examene, si media din generala...:*

| Ingerash a răspuns:

Dam examen la mate si la romana, pe 20, 22 iunie.Aceste examene valoreaza 50%din media de admitere la liceu, si restul de 50% valoreaza media generala din clasele 5-8

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se dau teze nationale(asa se numesc, dar sunt exact ca si capacitatea)la romana si mate(si limba materna pentru bozgori cred) pe 20, 22 iunie(respectiv iulie) din toata materia de gimnaziu(5-8) si apoi se face media cu media celor 4 ani,si,in functie de optiunile de intrare,intrii la prima optiune aleasa(de ex. liceu x,mate info intensiv engleza) daca ai loc si medie, altfel se incearca la a doua optiune, si asa mai departe.