| คиค a întrebat:

Voi considerati ca a avea un animalut de casa (catel) mi-ar afecta situatia scolara?
Adica eu vreau la vara sa-mi iau un catel pentru ca atunci cand incepe scoala sa aiba 5 luni, pentru a putea sta singurel cat sunt plecat, dar tata crede ca as fi prea preocupata de catel sa mai m timp sa si invat.
Ce parere aveti?
Cei care veti catei cat timp va ocupa?

8 răspunsuri:
| คиค explică:

Intradevar, imi doresc catel de foarte mult timp.
Si totodata am citit foarte mult despre ingrijirea catzeilorlove struck

| AnaisC a răspuns:

E ok sa ai un catel, yti ocupa putyn timp, dar e sooooper dragalas eu am Bishon Boloniez, deci e super dragalas.Nu o sa regreti mai bine ieti bischon, costa 300 eur.

| DeeDee a răspuns:

Nu prea mult timp. Daca ti-l iei la vara, o sa treaca entuziasmul si nevoia de a te juca cu el din 5 in 5 secunde. Trebuie hranit si ingrjit, dar asta nu ia prea mult. Trebuie insa sa iti rezervi jumatate de ora - o ora pentru plimbare zilnic. Si nu e o idee buna sa il lasi singur mai mult de o zi. O sa ai tu timp sa si inveti.^^ Cred ca ti-ai planuit foarte bine momentul in care sa-ti iei catel

| Tabii. a răspuns:

Ce-ai mai fata? normal ca nu! eu am un bichon havanez

| DrViorel a răspuns:

Iti ia foarte mult timp, iar daca nu te ocupi de el iarasi nu este bine. Si eu am avut un doberman cand eram la liceu pe clasa a11a, il tineam la apartament, si din un catel de 8 kg a ajuns la un munte de 80 kg. Bun ce vroiams a spun e faptul ca nu este de plus, e o fiinta care are nevoie de afectiune, ingrijire, timp... O zi buna sa ai!

| Lary a răspuns:

La mine e invers.notele au crescut de cand il am.Intr-adevar la inceput e greu pentru ca are nevoie de multa atentie, e mic si vrea multa joaca dar cu timpul devine o obisnuinta pentru ca ii inveti mersul.Stii (de exemplu) ca la 10 minute dupa ce bea apa urmeaza sa o elimine.Il am de o luna si deja ii stiu obiceiurile.Stiu cand ii e ora de somnic, stiu ca dupa ce se trezeste ii e fomitza, stiu ca dupa ce alearga dupa mine ii e sete, stiu ca ii place sa roada lemn. Daca o sa ai un catelus stai linistita ca o sa ai destul timp pentru invatat si pentru a avea grija de elwinking

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Nu stiu si eu vreau sa-mi cumpar un bichon maltesebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, cate socoteli iti faci. Un catel iti ia ceva timp, dar daca chiar e o problema, in timp ce-l plimbi, nu te opreste nimeni sa repeti lectia in gand. Sau sa-l scoti in parc, sa iei cu tine si un manual si sa inveti. RELAXEAZA_TE. O sa termini scoala si o sa te trezesti debusolata, ca nu mai ai "obiectul muncii"