| lolly_3072 a întrebat:

Voi cum va impuneti respectul fata de ceilalti fara sa se supere pe voi? Eu sunt o fire cam timida si nu stiu cum sa fac ca sa imi si impun respectul si sa nu se supere pe mine.in acelasi timpbatting eyelashes

6 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Buna intrebare. Poate ai observat ca intr-un grup de prieteni cel putin unu dintre ei este mai apreciat si respectat decat restul.
Cu toate ca nu face nimic special fata de ceilalati.Cred ca este ceva inascut, anumiti oameni emana o forta care te face instantaneu sa-l respecti.cu toate ca poate nici nu-l cunosti. dar in sinea ta il apreciezi.
Carecterul conteaza foarte mult, sa fii sociabil si sa nu permiti altora sa te ia in ras.asta conteaza foarte mult.
Te pop

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pentru inceput pastreaza o anumita distanta intre tine si ei.Nu le perminte sa se bage in viata ta...decat atat cat consideri tu ca e in regula.
Raspunde-le de fiecare data cu aceeasi moneda cand fac un comentariu mai deplasat.
Daca se intampla de 2, 3 ori sa faci chestia asta...vei vedea ca nu voi mai indrazni sa te ia peste picior...si te vor respecta.

| fabiola a răspuns:

As spune ca intai ii respect eu, netand cont de pregatirea profesionala, varsta.Cineva mult mai tanar decat mine imi spunea odata,, nici nu imi permit sa va contrazic pentru ca ma respectati prea mult... vorbiti cu mine, cu dumneavoastra!" Deci functioneaza foarte bine vorba aceea,, respecta si vei fii respectat''. Daca apar exceptii, atunci le spun direct,, atata vreme cat va respect, vreau sa fiu respectata''. Functioneaza chiar de esti timida!

| Encore a răspuns:

Io unu nu suport unu mai respectat ca altu intr-un anturaj de prieteni si din cauza asta se nasc probleme si certuri intre prietenii, eu intotdeauna am vrut sa fie tot egali intr un anturaj dar niciodata nu o se poata...

| scootsie a răspuns:

Poarta-te cu toti asa cum ai dori sa se poarte ei cu tine si respectul va veni cu siguranta de la sine...

| me4jss a răspuns:

Salut,
E cam greu sa iti impui respectul fata de ceilalti fara ca pe ei sa ii deranjeze putin, dar cred ca cel mai important lucru e ca ei sa iti stie standardele si valorile tale morale, fara sa le raspunzi cu aceeazi moneda pentru ca tu atunci dovedesti ca esti la fel ca ei ceea ce tie vad ca nu iti prea placewinking