| swag a întrebat:

Voi cum vi se par intrebarile care au la sfarsitul propozitiei ceva de genu' "dau funda"? pe mine chiar ma enerveaza. adica vad ca astfel de intrebari primesc mai multe raspunsuri decat celelalte. si majoritatea dau funda doar la o persoala. eu n-am venit aici pentru funda, si daca as putea, si de aceea nici nu voi da nimanui funda, sa vad cati din voi imi vor raspunde: voi ce parere aveti, cu sau fara funda e mai bine?

Răspuns Câştigător
| iLuzye a răspuns:

Stii ce ma amuza? Oamenii alearga dupa funde, care sunt o recompensa virtuala ce nu le aduce niciun castig in viata reala.

Si hai sa zicem ca ajung de un 'rank' inalt. Lumea le va citi raspunsurile, sa vada de ce au asa multe funde. Cand vor vedea in majoritatea raspunsurilor "fundita please'' sau ca au raspuns numai la intrebari cu ''dau funda'', ce vor crede?

Credeam ca ideea site-ului este aceea de a intari comunicarea si ajutorarea, dar se pare ca este doar un joc, pana la urma. Eu prima oara m-am inscris din dorinta infierbantata de a ma afirma in legatura cu un subiect. laughing Abia apoi m-am prins de funde.

5 răspunsuri:
| Tweetymrrr a răspuns:

Scopul acelei "dau fundă" de la finalul întrebării are ca scop "momirea" utilizatorilor ca să răspundă şi să ajute cu un sfat pe cel care a postat. Într'adevăr la întrebările aiurea se înghesuie userii ca la nebuni, iar de cele interesante fug. Greu dom'le, greu să înţelegi că mult dorita fundă nu te ajută la absolut nimic.
Dacă de mâine, să spunem, nu va mai exista această panglică portocalie, pariez că mai mult de jumătate din utilizatori n'ar mai acesa site'ul, de aceea nu ne putem lipsi. Totuşi ar trebui să existe o restricţie, la fel cum se întâmplă şi cu punctele de suspensie în exces care să se refere la cuvântul "fundă".

| Anduuu a răspuns:

Cu funda! Este modul de a multumi pentru raspuns dar si de a primi raspuns mai repede... funda e un premiu! Nu te critic dar ai avut cosmaruri cu limba romana. daca era noapte te iertam...sau te-ai grabit sa-ti versi nervii?

| Enma a răspuns:

E foarte bine cu funde straight face de asta le-au si inventat pe site ca sporeasca numarul utilizatorilor si raspunsurilor cat mai multe si bune ca sa fie concurentza straight face sa se faca diferenta intre raspunsurile foarte bune care primesc chiar funda

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa iti spun. unii dintre noi suntem doar vanatori de recompense, ajutam din tot sufletul nostru, dar ne plac si recompensele. In plus, eu una consider ca o intrebare care are la sf "funda" indica o problema mare si urgeta de rezolvat pentru persoana in cauza. E o chestie psihologica: o intrebare cu funda la sf te face mai motivat sa cauti un raspuns pentru cineva, decat o intrebare ¨fara funda¨, chiar fara sa iti dai seama. Pe de alta parte insa, chiar daca se specifica sau nu, ocazia de a ¨castiga¨ o funda este atat la o intrebare unde se confirma ¨premiul¨cat si la una unde nu se specifica. In afara de aceastahee hee.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dac ascri la sfarsit "funda" automat iti vor raspunde mai multi deoarece 3 sfert din TPU raspund doar pentru funda si nu raspund pentru a ajuta pe altcineva!