| Lyndsey a întrebat:

Voua vi se pare normal ca dupa un timp foarte indelungat de stat in casa pentru a-ti scire temele,la scoala,colegii "lenesi" sa cerseasca temele? Nu stiu ce sa le mai zic anul acesta... eu le-as da cu mare drag,dar anul trecut tot le dadeam si au facut din asta o obisnuinta:imi trimiteau bilete in ora de romana de exemplu,pentru a le scrie rezolvarea la tema de franceza,limba franceza avand-o dupa ora de romana.Ce as putea sa le spun, ca sa-i jugnesc sau fara sa se supere? Eu sunt o fire mai pasnica si care asut, dar anul acesta nu as vrea sa le mai dau.Adica ii dau doar colegei de banca, ea imi da mie... cand nu stiu si invers.Cine ma ajuta si imi da un raspuns complet ii dau funda.Multumesc.happy

Răspuns Câştigător
| ChestieAcidulată a răspuns:

Și eu sunt în aceeași situație și e chiar aiurea, dacă nu le dai zic că ești nesimțită/rea/orice alt adjectiv care nu are legătura cu persoana ta și se comportă urât cu tine. Plus că dacă dai la unu-doi, văd ceilalți și fac urât. Ei bine, eu am încercat anul ăsta să nu stau prin clasă, stăteam numai pe-afară și-mi găseam diverse preocupări. Cum am văzut că nu pot nici să stau non-stop în clasă, eu am început (ca un copil disperat) să nu-mi fac temele la unele materii uneori, făcându-le-n pauze. De altfel, le mai zic că nu-mi fac tema, dar sunt unii măgari și-mi caută caietul până dau de el. Eu așa fac, sper la anul să continue așa că m-am săturat și eu de toți. Poate la tine vor ține mai bine metodele astea și. sper că te-am ajutat, într-un fel.

2 răspunsuri:
| selysol a răspuns:

Salut si eu sunt oarecum in situatia ta multi colegi imi cereau temele numai ii auzeam:`ale? imi dai tema? pplz!` iar eu le-o dadeam ca apoi ziceau ca sunt rea si bulangista cel mai mult imi cerea tema baiatul de care imi place si nu il puteam refuza niciodata ca doar na imi era simpatic laughing dar nu le mai dau temele ca eu stau ca proasta si invat dupa-masa si ei bine-mersi sa copieze anul asta cand imi mai zice unu:` ale imi dat tema?` eu : du-te fratica de aici i-a pune mana si fa-ti tema ca nu esti abonat la mine mai cere si de la altul sau pur si simplu ii zic : nu mi-am facut nici eu tema sorry happy le mai ziceam ca nu am tema dar nu functiona laughinglaughing multa bafta si nu le mai da temele spune ca nu le ai sau ca ai gresito doar nu copiaza gresitlaughinglaughing ma rog eu am si colegi din aia ca de exemplu:` da-mi tema nu conteaza ca ii gresita numai sa o am` da fixlaughinglaughing

| Fuchii a răspuns:

: ) Nu le mai da...Nu ai nici-o obligație. Spune-le să-și facă temele că și eu apățit-o și am luat 2... Și nu mi se pare corect!