| mada12 a întrebat:

Vreau ca la aceasta intrebare sa raspunda cat mai multi "parinti", deci:Clasa a 5-a, si a 6-a am fost pe locul 2 (si pe a 7-a sunt, deocamdata) dar.acum la geometrie nu mai inteleg(nu inteleg teoria lui Thales) si ne-a dat un test, am luat 6. apoi, ieri am dat un test la engleza de sfarsit de semestru, si am luat 7, azi cand am venit acasa, i-am spus mamei(pe ocolite) ...si s-a suparat, mi-a spus ca fac curat si sa imi si invat.Am facut curat si apoi m-am pus in pat sa dorm, cand m-am trezit, mama nu mai parea ca e suparata pe mine, dar stiu ca inca e. Vreau sa stiu, daca "copilul" dvs. ar fi obisnuit cu note de (8)-9-10, si ar veni acasa cu un 6 si un 7, ce i-ati zice.STiu cum se simte mama, pentru ca eu ma simt si mai rau, la matematica nu am inteles teorema si la engleza am invatat foarte bine, dar nu stiu ce am patit, eram emotionata si nu m-am concentrat. Deci? Ce i-ati spune copilului dvs? V-ati supara? Ce sfaturi imi dati? Stiu ca nu am nimic altceva de lucru decat sa invat, dar totusi.nu se poate numa cu 10 pe linie.big grin

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Se mai intampla sa mai iei si cate o nota mai mica.Pe mama ta o afecteaza pentru ca ai obisnuit-o doar cu note bune si poate ca ii e frica sa nu te lasi pe tanjala.Cat despre matematica, de ce nu rogi profesorul sa iti explice teorema respectiva?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O paralela dusa la una din laturile unui triunghi, determina pe celelalte doua, segmente proportionale. Asta era teorema lui Thales? Eu atunci o intelesesem, insa acum nu o mai stiu asa bine sa ti-o pot explica.Trebuie sa te uiti la desen si formule si o sa intelegi mai bine. Si gandeste-te logic. Nu iti face griji si eu mai aveam 6 la mate cand eram in clasa a 7-a. Si la engleza cred ca poti sa iti scoti nota de 7 daca te-ar asculta, si la fel si la mate. Bafta!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg:si eu aveam in general doar note de 9 si 10, si cateva de 8, dar anul acesta am luat un 7 la mate si la geografie un 7 si un 6.La geografie mi-a pus profa' in loc de 7-8 in catalog(ne-a marit la toti nota cu un punct). Si sasele nu mi l-a pus...thx God! I-am zis mamei doar dupa ce s-a terminat semestrul de notele la geografies si nu s-a suparat(prea tare). In clasa a 5-a am avut media generala 10(wow nu-mi dau seama cum am reusit)si in clasa a6-a am avut media mult mai mica(totusi nu sub 9, 50)---si parintii s-au suparat rau pe mine pentru ca eu am fost mereu pe locul 1(si in clasele primare) si de la locul 1 la mentiunea a 3-a. Ooops, e o diferenta mare! Foarte mare! Tocmai de aceea, acum, in clasa a7-a vreau sa am o mediie mai mare!

Si ca parinte da, normal sa fii suparat pe copilul tau, mai ales daca stii ca poate mult mai mult. Daca ai fi avut de mica note mici si nu ai fi fost prima, parintii nu ar fi avut pretentii prea mari, dar atata timp cat le-ai demonstrat ca poti, poti mult, ei au pretentii la tine! Si ei trebuie sa ne inteleaga pe noi, si noi pe ei!
Daca vrei sa mai vorbim id-ul meu este anca_justmee :*:*:*:*:*

| Integrala a răspuns:

Utate la cateva materiale pe youtube in care este explicata teorema lui thales.

| Wizzy_7445 a răspuns:

Sincer, m-ai facut sa stau putin pe ganduri pentru ca pana acum am avut toate mediile de 10, dar de la toamna voi intra la liceu si nu cred ca voi reusi sa fiu la fel. Cred ca mama ta s-a suparat deoarece vroia ca tu sa ai o medie de intrare buna.

| eastmaster a răspuns:

Teorema lu' thales e foarte simpla trebuie doar sa o intelegi