| otilikapostolik a întrebat:

Vreau parerea voastra (mai ales a fetelor)la aceasta intrebare: Eu am o prietena, emy! Ea imi spune ca e cea mai buna prietena a mea si ca suntem de nedespartit si eu la fel! OK! Pana aici totul bine doar ca la scoala ea nu prea sta cu mine... Mereu dacafacem ceva un joc orice, ea il face cu celelalte fete cu placere iar cu mine mai putin! Dar de ce? Altor fete chiar le face placere sa stau cu ele dar ea nu si zice ca suntem cele mai bune prietene! Cum ar trebui sa procedez? Va rog din suflet ajutati-ma! La primul si cel mai serios raspuns dau fundita! Si pentru alta intrebare mai raman datoare cu una numai spuneti-mi, si va rog seriozitate

Răspuns Câştigător
| Daiiiy a răspuns:

Imi pare rau sa-ti spun, dar din cate ai scris reiese ca ii este rusine cu tine, sau poate crede ca daca sta in prezenta ta o bagi pe ea in umbra si toti o sa te vada pe tine mai stralucita.Trebuie sa discuti neaparat problema asta cu ea, pentru ca nu este frumos ce face.Cand nu sunteti la scoala sunteti de nedespartit iar cand sunteti la scoala mai ca nu te scuipa in fata.Trebuie sa ai grija cum iti alegi prietenii si sa vezi cand acestia sunt falsi happy

7 răspunsuri:
| MouSSEauChoColat a răspuns:

Salut! Esti sigura ca ce zice ea e adevarat? Si esti sigura ca ea e cea mai buna prietena a ta? Pentru ca mie nu mi se pare. Si mie mi s-a intamplat de multe ori sa dau peste persoane care ma considera slaba si vor sa ma calce in picioare dar eu nu i-am lasat. Si tu ar trebui sa faci la fel. Adica ce prietena adevarata prefera sa stea cu altcineva? Iti zic eu: o ipocrita. Nu vreau sa fiu rea dar nu cred ca ar trebui sa o consideri cea mai buna prietena a ta spre binele tau. In continuare te va amagi si te va face sa suferi. Mai bine o lasi moarta inca de pe acum ca sa eviti probleme ulterioare.

| otilikapostolik explică (pentru MouSSEauChoColat):

Cred ca ai dreptate iti voi urma sfatul :-)

| Eallscriellca a răspuns:

Hello.
Am avut si eu parte de asemenea persoane. Ea exagereaza spunandu-ti ca sunteti cele mai bune prietene. De curand am citit o carte in care era vorba de o prietenie adevarata. Ea iti este doar o simpla prietena care vrea sa fi de partea ei cand cineva o va jignii sau altele. E posibil sa se fi plictisit de tine sau vrea sa petreaca mai mult timp si cu celelalte colege. Poate se simte sufocata. Spune-i ca te simti lasata la o parte la scoala incearca sa aflii de ce. Sper ca te-am ajutat sa-mi spui daca ai aflat ceva concret de la ea. Ceau! Ceau!

| Rose_Ela_1995 a răspuns:

Pai incearca sa vorbesti cu ea si sa o intrebi de ce face asta daca spune ca e cea mai buna prietena a ta

| Alexalice10 a răspuns:

Pai nu cred ca e chiar cea mai buna pritena, nu se comporta ca una. Cred ca ar trebui sa îți gasesti o prietena care chiar sa țină la tine, nu sa se prefaca. Încearcă sa vorbesti cu ea si ntreab-o de ce nu sta cu tine. Poate ca îți va spune ce nu ii convine. Daca nu, gaseste-ți o prietena adevarata.

| pustoaica18 a răspuns:

Incearca sa discuti cu ea,spune-i ce te framanta,intreab-o daca ea chiar vrea sa-ti fie prietena. spune-i ca ai nevoie de o prietena adevarata,nu de prefacuti. daca nu merge asa,ia atitudine,ignor-o,nu-i mai da atentie, daca iti este prietena te va intreba ce se intampla cu tine, daca nu este interesata mai bine cauta prietenie in alta parte.

| ilinusik a răspuns:

Eu cred ca aceasta nu e o prietena adevarata, si ii este rusine sa steaa cu tine, ori tu o enervezi.Iar vorbele ei ca sunteti prietene adevarate sunt doar pentru a te conola. Poti sa-i spui direct ce gindesti, daca ea isi va cere suze sau ceva de genu. inseamna ca a gresit si ea un pic, daca nu rupe prietenia, sau stai cu alte prietene ca ea sa fie suparata. succes!