| cristisoru09 a întrebat:

Vreau sa discut si eu ceva legat de asa-zisul vorbit urat.
Eram pe Discord cu niste persoane si ma jucam ceva pe calculator. Si luandu-ma valul am scapat si niste cuvinte nefericite sa zis asa. Dar in gluma evident, nu serios.

Si avand ghinionul sa ma auda si cei din casa, va dati seama ce a urmat, mai ales ca ai mei sunt sensibili la asa ceva.

Eu totusi ma intreb, oare avand in vedere cum se vorbeste in societatea actuala si faptul ca am totusi o varsta, nu mai sunt copil, chiar este un lucru de condamnat in asa fel ce am facut?
In general nu vorbesc urat, dar in anumite contexte mai calc pe bec.

Vreau sa fie ca un mic debate daca se poate.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eh, se intampla sa-ti scape dar iti dai seama ca ai tai vor cei mai bun pentru copilul lor, inclusiv educatie.

| danay72 a răspuns:

Modul în care vorbești ii face pe cei din jurul tau sa isi faca o parere buna sau rea. De exemplu, un răspuns blând îndepărtează furia dar o vorbire urâtă, poate provoca probleme. Mai bine esti respectuos și nu pierzi nimic.

| HazelEyes77 a răspuns:

Cred ca toti vorbim urat mai mult sau mai putin ...depinde te context, cand suntem nervosi ca nu ne ies anumite lucruri sau cand suntem intr-un grup de persoane care sunt mai slobode la gura. Ne ia valul cateodata cum ai zis si tu.Nu cred ca e de condamnat ca iti scapa cateodata unele cuvinte si expresii vulgare sau licentioase; suntem oameni pana la urma poate numai cei de la manastire sau maestrii zen reusesc sa si controleze 100 la % limbajul.