| MorphineGirl a întrebat:

Vreau sa fac un tort ceva cu crema de capsuni si multa frisca pana acum am facut doar cu crema cumparata la plic puenam doar zahar si lapte si era gata cremalaughing acum vreau un tort de casa dar imi e frica sa nu o dau in barasad si vreau sa ma ajutati ...blatul oricum il cumpar pentru ca nu pot sa il fac si nu stiu cum sa ormen tortul...initial vroiam sa il imbrac in spuma de capsuni si inauntru sa fie crema de capsuni cu bucatele m ai mari de capsuni taiate.dar vreau si frisca si nu stiu cum sa il fac ceva idei?happy

1 răspuns:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Frisca de casa o poti face din smantana si zahar, frecate cu mixerul si pusa la rece inainte de folosire.Crema o poti face frecand unt cu zahar si picurand zeama de lamaie.Pe blat pui un strat mai subtire din crema de unt, in care poti picura esenta de rom, vanilie, etc.pe aceasta crema pui bucati din fructele preferate, apoi frisca.