| lialy310421 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de fumat. Problema e urmatoarea. Cam 90% din colegii mei de la facultate fumeaza si nu imi dau seama daca o fac ca sa para smecheri sau pentru ca ii relaxeaza. In ultima vreme ma simt pur si simplu naspa si nu stiu de ce. Prieteni am, iubit nu mai am da am trecut peste destul de repede, pe acasa treaba sta prost da asa o fost mereu si nu ma mai afecteaza, in oras ies destul de des, la facultate invat bine si sunt apreciata. M-as apuca de fumat in speranta ca poate o sa fiu mai fericita, desi ma indoiesc. Pe de alta parte ma sperie ideea de dependenta si nu vreau sa regret. Nu am pe cine altcineva sa intreb. Am nevoie sa stiu daca cei care s-au apucat chiar se simt mai bine.

1 răspuns:
| mastadont a răspuns:

Te simți mai bine pe moment, dacă ești nervos sau ceva te calmează însă nu merită dependența, o spun eu fumător de 15 ani. Dacă nu ai avut ghinionul să te apuci din copilărie, la maturitate nu recomand pentru că e un obicei prost de care e greu să scapi. Cine fumează la facultate o face că are deja o dependență, nu mai există acea presiune impusă de anturaj să te apuci ca în liceu așa că doar cei care au avut acest obicei înainte fumează la facultate.