| anonimus979 a întrebat:

Vreau să mă mut cu iubitul meu și sunt minoră am împlinit vârsta de 16 ani de aproape 2 săptămânii și el în luna septembrie face 20 de ani,dar tatăl meu nu e de acord, mama e de acord și vreau să știu dacă el poate avea probleme din cauza mea precizez că tata are probleme cu băutura de aproape 7 ani cu un an după ce a murit bunicul meu a început să se comporte în ultimul hal și cu mine și cu mama,am avut și capul spart din cauza lui,mama piciorul zdrobit,poliția am anunțat-o și a scăpat mereu doar cu o amendă atât,nimic mai mult,precizez că doar mama a fost de acord să merg la lucru pe timpul vacanței și acum weekend-ul acesta merg altundeva la lucru,la evenimente mai exact și mă mie că a fost și el de acord măcar acum,astăzi vorbeam cu o prietenă la telefon și ea este majoră și locuiești cu părinții iubitului ei și cu el și a început cu scandal tatăl meu că a auzit o voce de băiat și i-am explicat frumos ce s-a auzit și m-a făcut în toate felurile și așa mai departe,vrea să stau doar în casă, să-i fac lui curat și mâncare,și da știu să fac și curat și mâncare și tot pentru vârsta mea pentru că am învățat singură și nu m-a învățat nimeni, și sunt foarte sigură de decizia mea că vreau să plec de aici și vreau să încerc să fac cumva să o iau și pe mama să scape de el dar în câteva luni când iubitul meu și eu avem ceva banii puși deoparte și vreau să știu dacă poate el sau eu să avem probleme din cauza tatălui meu
Vreau răspunsuri calumea și fără jigniri sau chestii că ești prea mică și etc
VĂ ROG FRUMOS!

5 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Numai daca se casatoreste cu tine sa te muti, altfel n-ai ce cauta la el. De altfel, inclusiv dpdv legal, intre 16 si 18 ani iti poti castiga independenta legala fata de parinti doar prin casatorie. Altfel, tatal tau ramane cu dreptul de a contesta legal situatia ta cu prietenul tau.

| Violleta2022 a răspuns:

Fugitul de acasa la 16 ani poate sa-ti aduca repercursiuni serioase cu parintii si politia, iar barbatului la care pleci cu siguranta va avea probleme cu politia.
Inca esti minora si inca esti sub tutela parinteasca, avand obligatia sa asculti de parintii tai, pana la majorat.
Pentru violenta in familie, poti apela la Serviciul de protectie al copilului care te poate lua si pune intr-un camin pentru copii, pana la majorat.

| DragosDeLaDabuleni a răspuns:

Buna! Decat sa stai in casa aia mai bine incearca sa pleci la iubitul tau! Daca pleci de buna voie nu cred ca are ce sa i faca nimic din punct de vedere legal!

| darrio2007 a răspuns:

Probabil mama ta este de acord că la fel o fi făcut si ea la vremea ei. Esti prea mică.

| Furnicuta000 a răspuns:

La inceput voiam sa-ti spun ca in niciun caz nu e normal asa ceva dar cand am citit cap spart si picior zdrobit...e clar ca trebuie sa pleci de acolo, chiar daca iubitul tau e un adult care poate incerca sa profite de tine, macar iti ofera un acoperis departe de individul de taica-tu.
Daca nu te lasa sa pleci poti sa il ameninti cu politia pentru ca e caz penal ce a facut el. Si oricum daca pleci eu nu cred ca o sa faca demersuri sa te aduca inapoi, s-ar putea sa te lase in pace