| FuckTheSystem01 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid...m am saturat, ma simt foarte singura, si.nu mai am prieteni m.am si izolat rau de tot de la un timp de cand simt astasad nu va bateti.joc..lasati raspunsuri.cat mai serioase, am auzit de faza cu seringa cu aer? se.poate.murii de la asta? As vrea sa mor fara dureri.sadnu am.niciun motiv pentru a mai trai,crying multumesc!

Răspuns Câştigător
| MarianWLF a răspuns:

Am avut un prieten care zicea exact ca tine ca se omoara, era 2 noaptea m-a sunat era intr-un parc statea pe o banca, am mers sa vorbesc cu el, mi-a zis ce avea de zis, dupa a scos un cutit il avea la el, a zis ca acolo se omoara, nu l-am oprit, i-am zis "daca asta e rezolvarea ta ia-ti gatul in fata mea, nu ma bag sa te opresc", a inceput sa tremure si pana la urma a aruncat cutitul din mana.
Acum care e concluzia?
Inainte sa faci ceva atat de inutil ca sinucisul gandeste-te ce beneficii sunt dupa, iti zic eu ca dupa moarte vei avea o durere si frica asa de mare ca nu se va compara cu nimic din lumea asta.
Am inteles, nu ai prieteni, nu vrei sa vorbesti cu familia, esti izolata de lume, "nu ai motiv sa traiesti", ok daca nu ai motiv gaseste unul.
Nu da prea multa atentie singuratatii, tu iti faci viitorul nu ti-l fac prietenii, am fost in situatii mai rele decat tine, 2-3 le-am povestit in intrebarile mele nu stiu daca le mai am pe TPU, ideea e ca nu ai nevoie de nimeni, tu te poti face fericita, am realizat asta dupa nopti intregi in care in loc sa dorm ma gandeam de ce trecem prin asa ceva, de nu ne e nimeni alaturi, oare exista rezolvare, putem face fata singuri?
Am ajuns la concluzi ca da, mi-am demonstrat ca pot lupta singur, asa trebuie sa faci si tu, nu te lasa manipulata de singuratate / disperare, vezi la ce duce? Deja te gandesti la sinucidere, asta e din cauza ca mereu gandesti doar partea proasta a actiuni, niciodata nu te gandesti ca va iesi ceva bine, astfel toate gandurile negative fac un fel de cerc in jurul tau, cand gandesti negativ nimic bun nu se intampla, si in cazul tau cred ca ti-ai dat seama deja, ai gandit negativ si uite in ce situatie esti, vrei lucruri bune in viata ta, gandeste pozitiv.
Tin minte ca vazusem un status care mi-a ramas in minte pana in ziua de azi si care m-a ajutat, "A negative mind will never give you a positiv life".
Acest vers l-am descris in ce ti-am spus mai sus.
Iti mai dau cateva cuvinte spuse de Eminem la inceputul unei piese:
Cause sometimes you just feel tired, feel weak
And when you feel weak, you feel like you wanna just give up
But you got to search within you, and try to find that inner strength
And just pull that *** out of you
And get that motivation to not give up, and not be a quitter
No matter how bad you wanna just fall flat on your face, and collapse.
Sper ca te-am motivat destul sa-ti iei gandul de la sinucidere, mult noroc si ai grija de tine, orice problema are o rezolvare.

| FuckTheSystem01 explică (pentru MarianWLF):

sad cum se numea piesa? Tot mai am ganduri, am sentimente ca sunt urâtă de unele persoanestraight face e greu de explicat de fapt ce am, am fost si.la psihiatru mi.a dat niste antidepresive.a zis ca am tulburari de comportament si ca sunt depresivă:'( stau intr un oraș mic, normal ca nu mi gasesc prieteni cu care sa ma inteleg..am inceput sa iau pe semestrul asta numai note mici cum nu am avut in viața mea, azi.am dat o.lucrare nu am facut nimic nu m.a ajutat nimeni strigam la colegi.Nimic,in final la sfarsit s au mutat 2in. spatele meu dar nu au mai avut timp...si i-am zis dnei ca nu le am înțeles deloc cand s a sunat....asta e ce a fost azi.nu e asa rau pentru azi

| MarianWLF a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Imi pare rau pentru tine, uite vezi cand spun "nimeni nu te ajuta", un exemplu mi l-ai dat chiar acum ca nu te-au ajutat colegii, stiu ca e greu sa nu ai ajutor, ti-am dat cateva sfaturi sa fi puternica dar nu am spus ca va fi usor de realizat, cateodata ca sa ajungi la fericire trebuie sa treci prin incercari / greutati, si eu sunt urat de multe persoane dar m-am gandit ca in loc sa ma bat cu ele mai bine ma concentrez pe ce am de facut, va fi o lovitura mai grea cand invidiosii te vad ca iti este bine, sper sa nu renunti, cea mai importanta regula este sa iti iei gandul de la sinucidere, ti-am explicat deja in primul post partea asta, trucul meu cand sunt suparat este sa ies singur afara, eu prefer sa ies seara pe la 10-11 cand e liniste si pace, ma pot linisti si scap de gandurile negative, si al 2 lea truc e muzica, ascult ceea ce ma motiveaza pe mine.
Piesa de care m-ai intrebat o canta Eminem, till i colapse se numeste
https://www.youtube.com/watch?v=P3oBZ4_TNys
Ti-as mai recomanda si piesa not afraid tot de Eminem
https://www.youtube.com/watch?v=j5-yKhDd64s
Muzica m-a ajutat mult, sper ca intelegi ce zice ca sa poti intelege mesajul melodiei.

| FuckTheSystem01 explică (pentru MarianWLF):

L am inteles:"(
ai.dreptate.in tot ce zicisad

| MarianWLF a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Pune supararea deoparte, nu ma supara laughing

19 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Si ce ai rezolva? Atata timp cat exista 0, 001 % sanse ca viata sa ti se schimbe merita sa lupti pentru acea sansa.

De ce?

Pentru ca viata e indiferenta...si schimbatoare, ce ti se intampla acum nu o sa ti se intample si peste 5-10 ani.

Esti singura si deprimata acum?

Cuvantul cheie e acum..cine spune ca nu o sa schimbi orasul in viitor si nu o sa cunosti persoane noi? Cine spune ca asa o sa fie viata ta de acum inainte?

Serios..nu se merita, mereu e si loc de mai bine.

Eu stiu ce inseamna depresia...am avut niste ani de generala de tot rahatul.
Nu am reusit niciodata sa ma adaptez...era mai retras si linistit si chiar nu reuseam sa imi fac prieteni, iar in schimb majoritatea colegilor se luau de mine...
Cred ca in clasa a 6-a am venit cu un cutit la scoala si voiam sa ii omor pe toti...
Stiu cat de nenorocita e senzatia ca toti pe care ii stii sunt ok, isi vad de viata lor iar tu arzi pe dinauntru.
Dar lucrurile devin mai bune...trebuie doar sa o iei de la capat, si sa incerci sa te schimbi si tu putin cate putin ca persoana.

Nu esti fericita in oraselul ala? Nu-i nimic..concentreaza-te sa scapi de acolo, asta sa fie noua ta ambitie.
Sa schimbi orasul si sa o iei de la 0 altundeva.

Oamenii isi schimba viata daca isi doresc asta...iti trebuie doar ambitie si putina speranta.
Ca fara ea nu faci nimic...

Poti sa fi tare si sa iti modelezi destinul cum vrei tu..sau poti sa alegi calea usoara si sa demonstrezi ca viata a avut dreptate cand te-a incercat...
Alegerea ta

daca vrei da-mi o adresa pe mesaj privat..si vb.

| MiyakoSaki a răspuns:

Tu vrei sa mori iar altul vrea sa traiasca.Pacat sad

| positivity a răspuns:

Nu vreau să îmi pierd timpul încercând să îți demonstrez ție că viața este frumoasă, sau că nu merită să te sinucizi.
Poate că acum ai astfel de gânduri, poate că acum te urăști și nu mai simți nimic bun. Poate că acum crezi că nimeni nu te înțelege, că nimeni nu te iubește, că nu contezi deloc. Dar este greșit să îți pierzi ani din viață cu astfel de gânduri stupide!
Gândește-te că mintea ta este totul. Mintea ta este cea care creează viitorul. Tu îți faci propriul viitor!
Gândește pozitiv, iar viața ta se va schimba! Îți promit!

| ShadowSKQ90 a răspuns:

Hei,stiu cum te simti, am trecut si eu printr-un moment asemanator, incearca sa faci ceva sa treaca timpu' mai repede, eu de exemplu joc jocuri pe PC toata ziua, si asta ma face sa uit ca sunt singur si etc...si poate cine stie, poate lucrurile or sa se rezolve,

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Du-te si spalate pe fata ca sa te trezesti din somn ca visezi, ai un cosmar! Cine naiba crezi ca o sa iti dea tie indicatii sa te sinucizi? Ti-as da mai degraba o bataie sa simti ca traiesti. Nu stiu cati ani ai dar presupun ca nu prea multi si nu esti nici pe departe in masura sa afirmi ca te-ai saturat. De ce anume te-ai saturat? Ce daca nu ai prieteni? Pe de o parte prietenii nici nu sunt buni, mai rar sa gasesti in zilele de astazi un prieten adevarat. Multi dintre noi nici nu stiu ce inseamna notiunea de prietenie. Multi pe care ii consideram prieteni ne tradeaza asa ca mai bine fara prieteni. Prieteni sa iti gasesti in familia ta. Doar acolo mai poti gasi oameni carora sa le pese cu adevarat de tine. Gaseste ceva de facut, invata, fa sport, asculta muzica, bucura-te de natura. Descopera placerea in lucruri marunte nu iti dori "marea cu sarea" ca apoi sa cazi in drepesie fiindca nu poti obtine superlativul. Cat despre motive pentru care sa traiesti, sunt infinite si indiferent de natura problemelor pe care le intampini trebuie sa stii ca in viata totul are o rezolvare iar viata e doar una! Daca nu o traiesti ai foarte multe de pierdut. Daca mori ce castigi?
NIMIC! Vino-ti in fire si lasa gandurile negre deoparte.

| c0ton a răspuns:

Si, ai murit? S-a dat coliva la asta? Eu stiu ca nu se face pomana la sinucigasi.
Oricum, esti penibila cu aceasta intrebare, voi toti cu suferintele astea stupide ca vreti sa muriti sau mai stiu eu. Daca ti s-a intamplat ceva vreodata e 100% vina ta si gata. Suntem in secolul XXI, duci un trai decent presupun si totusi faci asa... De aia lumea merge asa prost. De vrei totusi sa faci ceva, fa ceva cu tine, altii in momentul asta in spitale, in tari straine si nisipoase se roaga 12/24 la Dumnezeu pentru ce ai tu, pentru o casa, pentru parinti, pentru sanatate. Prieteni ii ai si gata, sunt trecatori. Raspunsul asta e tarziu dar este destinat si altora care sunt in pozitia care ai fost sau esti.

| MilkWithCereals a răspuns:

Cu totii avem momente si momente in viata cand dam de greu. Asta nu inseamna ca trebuie sa te gandesti sa renunti la viata ta. E o prostie. Calmeaza-te, mergi la psiholog, el te poate indruma cel mai bine.

| FuckTheSystem01 explică (pentru MilkWithCereals):

Inca merg, dar nu i as zice

| Asmilefromhellx3 a răspuns:

Te inteleg happy ..Si eu as vrea sa fac asta..Dar..Pana la urma nu conteaza cati prieteni avem ..conteaza sa avem macar unul care o sa fie langa noi mereu cand o sa avem nevoie ..Incearca sa vorbesti totusi cu persoane..sa incerci sa fii mai fericita..Ai primit viata asta pentru ca esti destul de puterinca sa o traiesti happy ..Nu merita..Incearca.O sa fie bine ..nu face prostia asta..nu prea as vrea sa-ti dau un sfat cum sa te sinucizi..incearca sa bei acetona..am facut si eu asta.dar mi-a fost frica totusi sa beau mai mult happy ..sau..ia pastile multe..sau..sa te arunci pur si simplu.ti-am zis..degeaba te plangi..sunt sigura ca ai momente cand numai poti de fericire..asa ca stai cuminte si sa nu faci vreo prostie..Bbye >big grin

| FuckTheSystem01 explică (pentru Asmilefromhellx3):

Care i faza cu acetona?straight face si.pastile..nu mi adu.aminte..nu ma mai ating de ele, never

| tiobag a răspuns:

Da omoara te mai bine

| Beea14 a răspuns:

Serios multi si-ar dori o viata dar nu o au nu o irosi pe prosti si eu am vrut dar am inteles ca toate se intampla cu un scop ( happy )