| CronikusXD a întrebat:

Vreau sa merg pe profil mate-info dar nu m-am hotărât complet. Dați mi niste informații, cei care sunteți sau ați fost la acest profil: cam cat de greu e? Cat se învață? Cum e materia?(v a plictisit?) Si ce puteți face mai departe? (facultăți)
Orice credeți că mi ar fi de folos e bine venit.
Mersi mult!

Răspuns Câştigător
| BiancaMiciu a răspuns:

Buna. Eu sunt la mate -info. Clasa a9-a. Dau teza obligatoriu la:romana, mate si informatica si mai am de ales intre una din materiile:fizica, chimie, biologie(eu am ales chimia pentru ca mi se pare usoara). La inceput nu imi convenea nimic... dar pe parcurs m-am obisnuit. Informatica e mai grea. adica mie sincera sa fiu nu imi place deloc. poate si din cauza profesorului. la fizica nu prea intelegeam, dar am inceput sa le mai pricep cat de cat. Matematica e super usoara, adica, cel putin, mie asa mi se pare(am avut 10 pe primul sem). Romana e simpla, biologia e mai ciudata pentru ca nu mai e ca inainte, adica o sa ajungi sa faci probleme. sunt grele, dar nu imposibile(mi-a iesit 9 la bio) Mediile mele care nu au fost de 10 au fost la materiile:fizica(7),info(7)bio(9), engleza(9), franceza(9). in rest am avut 10. Mi-a iesit media 9.50. Am ales mate-info, deoarece, eu o sa am cunostinte din toate domeniile si o sa pot da mai departe la ce facultate vreau. Decat sa stau sa tocesc mai bine invat logic.Alege mate-info.

| CronikusXD explică (pentru BiancaMiciu):

Mersiii, conteaza asa mult materia din 5-8 la chimie, bio, fizica sau e cu totul altceva, cum a fost la bio, in fiecare an, complet diferit?

| BiancaMiciu a răspuns (pentru CronikusXD):

Multumesc pentru fundita. Sa stii ca in mare masura este importanta si materia 5-8 pentru ca practic se cam reia materia, dar putin mai aprofundat.

| BiancaMiciu a răspuns (pentru BiancaMiciu):

Dar nu in foarte mare masura. Pentru ca profesorii tot trebuie sa isi faca datoria si sa iti predea, doar nu te-o pune sa zici ce ai invatat in generala laughing

9 răspunsuri:
| peperonies a răspuns:

Depinde foarte mult de tine. poate sa ti se para foarte usor sau foarte greu. depinde cum stai cu logica. matematica M1 e destul de grea si cand ajungi pe la integrale daca nu esti foarte atent si inveti o sa iti blestemi zilele. in rest toate bune si frumoase.

| Gonrax a răspuns:

E cancer, îți strici "copilăria" dacă te duci acolo.

| Ara997 a răspuns:

Deci mate info nseamna mate M1 labac si info dupa caz (la intensiv info faci 5.6.7 ore de info pe sapt in cls10/11 )
e profil real prin excelenta, la intensiv info iei atestat de programator cu studii medii pe urma poti urma : inginerie, informatica, arhitectura si in general profile tech.
nu vorbim de plictiseala pentru. scoala e un loc unde te duci sa te pregatesti in vederea unei calificari, care mai tarziu sa iti asigure o paine decenta, de unde sa apara plictiseala?

| CronikusXD explică (pentru Ara997):

Corect, ai dreptate in legatura cu plictiseala, nu ma exprimasem eu bine
mersi
intensiv info necesita vreun examen in plus sau ceva? sau pur si simplu fac orele alea in plus daca ma descurc si imi place?

| Ara997 a răspuns (pentru CronikusXD):

Orele alea inpus sunt in cde (curricula la decizia scolii) pe scurt optionale dar defaptsuntobligatoriiodata ce scoala a hotarat ca afce clasa de intensivinfo.
si in plus orele alea "te scot" programator. si nu are cum sa nu iti placa. informatica odaca ce i-ai prins shpilul e creeatie si imaginatie si fff multa munca.
asa ca bafta si spor
p.s. munca in IT e printre cele mai bine platite.

| Medinini a răspuns:

Recomand mate-info. Materiile nu o sa fie o problema, nimic exagerat. Nici bac-ul nu e cine stie ce. Partea frumoasa e ca după terminarea acestui profil ai posibilitatea sa urmezi orice facultate doresti. Esti mult mai pregătit decat cei de la filologie, spre exemplu. Eu am terminat mate info si acum studiez Medicina.