| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa mor, stiu ca suna nasol, eu iubesc viata dar imi pare prea compikata... mi-e greu cu parintii mei ei nu-mi permit sa ma distrez asa cum vreau ei spun ca sunt inca mica dar chiar daca sint mica vreau sa fac ceea ce-mi place nu ceea ce trebuie. ajutati-ma cu un sfat va rog, ce sa fac?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnisoara, societatea noastra are niste reguli stricte de morala ca ansamblu. Dar daca iei fiecare individ in parte nu cred sa gasesti mai mult de 10% de adepti ai regulelor.La naiba cu toate.Mai ai rabdare un pic si traieste-ti viata exact asa cum doresti.

| Elena1234456 a răspuns:

Mai ai putin si o sa cresti, atunci iti vei da seama ca viata e frumoasa love struck. Unii ar da orice sa mai traiasca o clipa, faci o mare greseala.

| LxN a răspuns:

Am fost in situatia astaday dreaming, ce mic si prost eramlaughing), nu-ti fa griji, o sa treci peste asta, ai mult timp sa faci tot ce vrei.si la partea cu distractia, uneori parintii nu trebuie' sa stie ce fac copii, e mai bine, distreazate cum vrei fa ce vrei numa ca pe ascuns cand iesi la. nu stiu ce vrei tu sa faci si ei iti interzic zile ca mergi la o pizza sau nu stiu la un coleg sa invatati la biologie sau.ma rog.intelegi u, ideea e ca daca o sa faci mereu ce iti zic parintii probabil vei regreta mai tarziu ca nu ai avut o copilarie ca toti ceilalti, ce crezi ca majoritatea copiilor din zioa de azi zic la parinti cand ies,, hai ca ma duc la fumat''categoric nu, fa ce vrei have fun!

| crispyhihi a răspuns:

Putina rabdare... nu cred ca parinti tai iti interzic sa te distrezi cum trebuie sa se distreze o fata de ani tai! Profita de ani astia ca o sa-i regreti daca stai si te tot gandesti ca parinti nu vor asta, ce grea e viata... si blablabla toate la timpul lor! Nimic nu este usor si din pacate uneori trebuie sa faci cea ce trebuie ca sa poti ajunge sa faci cea ce iti place, dar nu e voie sa gandesti asa de negativ, trebuie sa fi tare, sa ai rabdare. Timpul trece ft repede, profita la maxim si peste ca-ti va ani o sa le multumesti la parinti tai, ai sa veziwinking

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E normal sa faci intai ce trebuie si de-abia apoi ce-ti place. Invata ca fara datorii indeplinite, nu ai drepturi. Asta face parte din maturizare. O sa ai si drepturi, nu te teme, o sa te si distrezi din plin, dar intai indeplineste-ti partea de datorii.

| unione a răspuns:

In timp ce unii ca tine vor sa moara pentru ca parintii au grija de ea si nu o lasa sa cada prada ispitelor, altii sunt pe moarte in paturi de spital, grav bolnavi si singura lor dorinta e sa traiasca. Chiar lacrimez acum, ce ciudata e viata asta...

| Razvan a răspuns:

Distractia e ceva temporar care nu iti antreneaza mintea ci doar iti agita sentimentele.Parintii tai te vor pregatita sa lupti cu viata pentru ca stiu ca ei nu vor fi mereu langa tine sa iti spuna ce e bine si ce nu.Nu le nesocoti cuvintele pentru a nu te da cu capul de pereti mai tarziuhappy

| Nyco-fatha tha a răspuns:

Daaaa.

| Nyco-fatha tha a răspuns:

Daaaa. fat-o iti zic doar ceva: TRAIESTE-TI VIATA DREAQ nu lasa pe nimeni sa te tina strans in lant ca pe un caine... fa ce-ti place si ce ai chef u la orce ora din zi si din noapte unde vrei si faci ce vrei u. Daca vrei asculta-ma daca nu lasa-i pe parintii tai sa te tina ca pe un caine in lanturi...IRONIC