| keikop119 a întrebat:

Vreau sa plec de acasa.
Parinitii mei nu se inteleg pentru ca tata e un alcoolic si astfel au loc certuri frecvent dar nu asta este problema principala.Eu am fost mereu un sprijin pentru mama si mereu a trebuit sa am grija de sora mea mai mica si sa fiu alaturi de ea.Dar si aveaq multe pe cap:curatenia,munca si sa aiba grija de noi dar acum cateva zile am cumparat ceva din alocatia mea care nu a fost pe placul ei si a zis ca irosesc banii si ca nu o respect( dar pe plan financiar nu stam deloc prost).Am inteles ca nu i-a placut dar apoi a inceput sa spuna ca sunt dezordonata si am acceptat si asta deoarece este adevarat dar a continuat si a continuat sa ma certe si la un moment dat am inceput sa o ignor, fapt care a enervat-o cumplit.Ideea principala este ca ea mi-a zis ca daca voi comenta in continuare va pleca si ma va lasa cu tata si a spus ca s-a gandit serios la asta.
Stiu ca e cam stupid sa cer sfaturi pe internet dar mi-e frica ..de cum o sa reactioneze si sincer nu vreau sa o ranesc dar nu mai pot. Este o situatie din care vreau sa ies dar nu stiu cum.

6 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Poate a zis asa la nervi, timpul le rezolva pe toate

| zurick a răspuns:

Te inteleg perfect.Stiu cum este sa auzi certuri peste certuri... Oricum nu cred ca mama ta a vorbit serios, daca nu te iubea te lasa demult.Si chiar mai mult un om intreg la cap nu te-ar lasa cu un nebun. Vorbeste cu ea spune-i ce te deranjeaza si gasiti voi o rezolvare.
Apropo daca tatal tau e un alcolic de ce mama ta nu divorteaza si asa scapati.Bine oricum divortul e greu de suportat, stiu perfect ce-i ala divort si cum e sa traga ambii de tine ca celalalt e un animal...
Vreau sa vorbesc cu tine in particular (bineinteles daca esti si tu de acord)
Putem vorbi despre tot ce inseamna certuri intre parinti si suferinta si de asemenea poti sa-mi mai povestesti eu ascult si voi incerca sa te ajut.Insa plecarea de acasa nu este o solutie? Daca pleci unde te vei duce? S-ar putea sa te trezesti cu surpriza ca o sa te intorci acasa si o sa fie mama ta si mai suparata.Esti minor? Daca da parintii tai pot apela la politie ca sa dea de tine.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| andrei1237 a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti cu rautate la ce a spus. Poate a zis la nervi sau chiar a simtit asta!

| MiruD a răspuns:

Nu pleca de acasa. Unde ai sa te duci? Faci mai rau.
Lasa-i sa isi rezolve probleme. Sunt adulti cu capul pe umeri.

| CamiiCamii a răspuns:

Poti sa ceri ajutorul unei rude, sau chiar sa te duci la un psiholog.
Daca incep sa te bata, nu ezita sa suni la politie sau la protectia copilului. Niciun copil nu trebuie sa ia parte la certuri intre adulti.