| Mini_3542 a întrebat:

Vreau sa trimit prin posta un caiet, in Craiova. Ce trebuie sa fac? Si in ce trebuie caietul sa fie pus? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Este exact formula de a trimite un colet.
Îl împachetezi într-un ambalaj de carton ( un dosar, pe care îl rulezi pe caiet să devină ca o cutie, sau o mică cutie de bomboane), pui pe el adresa primitorului ( stînga sus ) și apoi cea a expeditorului ( dreapta jos ) și te prezinți cu el la oficiul de mesagerii al unui oficiu poștal.
Mai poți să-l pui într-un plic mai mare, te duci la poștă, ți-l cîntărește, îți spune cu ce valori de timbre se pune francatura și îl trimiți ca pe o scrisoare.
Dar, acest al doilea procedeu cred că e mai scump și mai puțin sigur.