| LuLusHooOr a întrebat:

Vreau si eu 10 sisteme la matematica multumesccc >big grin

2 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Unu la mana, e dificil sa scrii sisteme aici, trebuie o giga acolada si nu sta nimeni sa-ti dea copy-paste de pe net(nimeni zdravan)
doi la mana... exista culegeri care costa minim 10 lei la librarii.

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

Sistem de numeratie - totalitatea regulilor folosite pentru scrierea numerelor cu ajutorul unor
simboluri (cifre).
1. Sistemul de numeratie roman
- sistem aditiv
Cifre: I V X L C D M
Reguli:
a) mai multe cifre de aceeasi valoare, scrise consecutiv, reprezinta suma acestor cifre:
XX=20 MMM=3000
b) o pereche de cifre diferite, cu cifra mai mare aflata în fata cifrei mai mici, reprezinta
suma acestor cifre:
XIII=10+3=13 VII=5+2=7 DX=500+10=510
c) o pereche de cifre diferite, cu cifra mai mica în fata cifrei mai mari, reprezinta diferenta
acestor cifre:
IV=5-1=4 IX=10-1=9 IL=50-1=49
Dezavantaje:
scriere greoaie
reprezentari multiple ale numerelor (ex: 8=VIII sau IIX)
numere lungi
operatii lente
2. Sistemul de numeratie arab
- sistem pozitional
Aportul unei cifre în stabilirea valorii unui numar depinde de valoarea cifrei si de pozitia
ocupata în sirul de cifre folosit.
Regula:
a) Fiecare grup de 10 elemente (unitati, zeci, sute, etc.) formeaza o grupa de rang
superior (zece, suta, mie, etc.)
Sistemul de numeratie cu baza 10 (zecimal)
Cifre: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Sistemul de numeratie octal - baza 8
cifre: 0 1 2 3 4 5 6 7
Sistemul de numeratie binar - baza 2
cifre: 0 1
Sistemul de numeratie hexazecimal - baza 16
cifre: 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A (=10)
B(=11) C(=12) D(=13) E(=14) F(=15)
Reprezentarea numerelor naturale într-o baza oarecare b
Orice numar natural x poate fi scris sub forma:
x=c0+c1b+c2b2+...+cine-1bn-1+cnbn
unde ci