| oareux a întrebat:

Vreau si eu exemple de exercitii de logica care se dau la clasa 9`a la stiinte socialebig grin

Răspuns Câştigător
| Eeeeeeeeeeee a răspuns:

1. Propozitia "Multe exercitii dificile au o rezolvare simpla" este:
a. particular negativa
b. conversa corecta a propozitiei "Unele exercitii care au o rezolvare simpla sunt dificile"
c. compusa din termeni distribuiti
d. obversa corecta a propozitiei "Unele exercitii dificile nu au o rezolvare simpla"
5 puncte

2. Propozitiile universal negative sunt de tip:
a. SaP
b. SeP
c. SiP
d. SoP 5 puncte

3. Se dau termenii: A=argument cu concluzie falsa, B=argument, C=argument nevalid. Intre termenii dati exista urmatoarea relatie:
a. A si C se afla In raport de Incrucisare
b. B este specia lui C
c. A si C se afla In raport de identitate
d. C este gen pentru B 5 puncte

4. Un exemplu de propozitie particular afirmativa este:
a. "Fiecare dosar trebuie analizat cu atentie"
b. "Exista printre romantici unii care nu scriu poezii"
c. "Dintre elevii disciplinati, unii nu iau note bune"
d. "Majoritatea indicatiilor Imi sunt utile" 5 puncte

5. Se dau urmatoarele enunturi: 1) In cazul conversiunii prin accident, premisa si concluzia nu sunt echivalente; 2) In cazul obversiunii, premisa si concluzia sunt echivalente, numai daca premisa este de tipul E sau I. Conform regulilor conversiunii si obversiunii:
a. ambele enunturi sunt adevarate
b. primul enunt este adevarat, dar al doilea enunt este fals
c. ambele enunturi sunt false
d. primul enunt este fals, dar al doilea enunt este adevarat 5 puncte

6. Propozitia "Unele persoane nu sunt nesincere" este obtinuta din propozitia "Unele persoane sunt sincere" printr-o:
a. obversiune corecta
b. conversiune incorecta
c. obversiune incorecta
d. conversiune corecta 5 puncte

II. Se da urmatoarea schema de inferenta corespunzatoare unui silogism valid:
PaM
SoM
SoP
A. Enuntati doua legi (reguli) generale ale silogismului, referitoare la cantitatea propozitiilor. 4 puncte
B. Verificati explicit respectarea legilor (regulilor) enuntate la punctul A, pentru schema de inferenta data. 6 puncte

III. Se dau urmatoarele propozitii:
1. Orice silogism valid este un rationament care respecta legile gandirii.
2. Nici o actiune imorala nu este justificata.
3. Unele experiente de viata au fost neplacute.
4. Unele argumente cu propozitii compuse nu au proprietatea de a fi valide.
A. Rescrieti fiecare dintre propozitiile date, tot In limbaj natural, dar In forma standard.
4 puncte
B. a) pentru fiecare dintre propozitiile date, aplicati operatia de obversiune corecta, pentru a stabili (deriva) obversa corespunzatoare In limbaj formal si In limbaj natural; 8 puncte
b) pentru fiecare dintre propozitiile 1, 2 si 3, aplicati operatia de conversiune corecta, pentru a stabili (deriva) conversa corespunzatoare In limbaj formal si In limbaj natural. 6 puncte
C. Precizati care dintre termenii propozitiei 4 este distribuit. 2 puncte

IV. Fie doua argumente cu propozitii compuse, avand urmatoarele formule:
1. {[p?(cu&r)]&[~(~qV~r)]}?~p;
2. {[(p&cu)? r]&(cu&p)}? r.
a) verificati explicit fiecare dintre formulele date, utilizand oricare metoda de evaluare; 10 puncte
b) precizati, pentru fiecare dintre formulele date, daca este sau nu este lege logica (tautologie); 4 puncte
c) scrieti, In limbaj natural, cate un argument care sa corespunda fiecareia dintre formulele date; pentru fiecare variabila propozitionala din componenta formulelor date, veti construi cate o propozitie In limbaj natural. 12 puncte
d) precizati, pentru fiecare argument corespunzator formulelor date, daca este sau nu este argument valid. 4 puncte

Asta am gasit pe un sitehappy(s-a dat si la bac)
O sa vezi ca logica o sa fie ok, nu foarte grea. Important este sa prinzi de la inceput, sa inveti toate lectiile, ca au legatura intre ele.
Bafta!:d

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

5+5+5-550

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cele mai frumoase exercitii sunt alea de la lectia ARGUMENTAREA SI RATIONAMENTUL.Sunt foarte usoare