| Anonim134 a întrebat:

Vreau si eu niste marturii alea celor care au trait in vremea comunismului...
cine imi da?
funda; x

Răspuns Câştigător
| eugem35 a răspuns:

Ce anume te intereseaza eram in clasa a 10 cand a inceput revolutia, sanbata mergem la scoala.
aveam toti uniforme,si o matricola cu scoala in care inveti sau liceul, nu pre erau distractii,ereu ceva discoteci care se tineau odata pe saptamana,.
magazinele alimentare nu prea erau aprovizionate,se dadea ulei si zahar pe ratie de persoan,odata pe luna, catti mebri avea familia si se ridica ratiea de la alimentara
magazinele de haine erau foarte aprovizionate, cum este unire cocorul, toti mergeu la filme la cinema,
cu televizorul nu pre era de vazut 2ore pe seara
si ale cu ceausescu
mergea lume la mare la munte cu cortu se distrau, toti faceau concedii, nu erau someri nu statea nimeni acasa
dac te opre militia pe strada te intreba dac ai legitimatie de serviciu la tine si dupa iti cere buletinul sa vad daca mucesti, dac nu te aresta si iti gaseau ei de munca,