| Nousername a întrebat:

Ziceti-mi si mie 2 -3 propoziti in franceza cu pronumele posesiv )ex :le mien, le tine etc) va rogg, nu multe. Nu vreau teme, dar am lipsit la lectia aia si nu stiu nimic! Va implor! Dau fundoooi pentru cele mai multe! Pe google nu am gasit. Va rog din suflet! Am fost bolnava si maine ma asculta la propoziti idn pronumele pos in franceza! Va rog!

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

La livre c'est le mien. (Cartea este a mea)
Le sac sur le siège c'est la tien. (Rucsacul de pe scaun este al tau)
Ce gâteau c'est sien. (Acest tort este al lui) (poti face cu alte exemple.banca asta e a lui, geaca aia e a mea, etc)