| anonim_4396 a întrebat:

A făcut cineva credit la banca pentru a-și lua o locuința? Care credeți ca e cel mai avantajos credit și la ce banca?

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Eu din cate am vazut cel mai ok ar fi la banca transilvania, acum diferenta mari nu vor fi la sumele alea, daca iei prin prima casa va fi dobanda mai mica dar sunt conditii mai stricte, daca iei credit normal dobanda este mai mare dar ai mai multa flexibilitate.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Am inteles

| RaduRobertRO a răspuns:

Creditul o noua locuinta este cel mai avantajos, cel care se numea inainte prima casa. Eu am luat de la BCR, poti vedea si alte banci ce oferte au.

| anonim_4396 explică (pentru RaduRobertRO):

La acesta, suma maxima acordată este 70.000 euro?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti merge la Bcr sa intrebi.

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Doar daca ai avansul mai mare si salarul foarte mare.
Mergi la o Banca (oricare, sunt cam la fel) sa-ti faca o simulare pentru ratele ce le-ai avea de platit. Tot atunci iti spun si maximum pe care il poti lua la salarul tau.

| StefanDrg a răspuns (pentru NunuNini):

Si online poti face gratuit simulare pe site-ul băncii. Nu trebuie neapărat sa se deplaseze pana la banca. Nu mai puneți oamenii pe drumuri stilul clasic romanesc

| tzionut a răspuns:

1 Omule insista pentru credit cu rate descrescatoare (platesti mai mult la inceput ca apoi sa scada) asta inseamna ca suma returnata va fi identica pe toata perioada creditului.
Daca faci credit cu rate egale, dobanda la final e mai mare decat cel cu rate descrescatoare.
2 credit in moneda in care castigi salariul (scapi de diferenta de curs valutar)
3 plateste cat mai mult posibil, orice platesti in plus la finalul lunii se scade direct din principal si nu mai platesti dobanda pentru el.
4 Chiar daca iei credit pe 30 de ani sa nu te indatorezi mai mult decat 25% (desi statul iti permite 40%) din venitul combinat al tau si al familiei tale
5 De fiecare data cand platesti in plus bifeaza reducerea timpului de creditare si pastrarea ratei, asa scapi mai repede de credit.
Ex: Eu si sotia am achitat casa in 5 ani jumatate, un credit luat prin prima casa pe 30 de ani. Am aplicat principiul banii ei sunt banii casei, banii mei sunt banii bancii (am trait doar din salariul ei, minim pe economie, iar salariul meu putin mai mare sa dusdirect la banca) Asta a insemnat ca am facut sacrificii o perioada. E greu dar posibil.

| NitaAndreiOVB a răspuns:

Buna. Eu sunt consultant financiar si incerc sa ajut oamenii pe partea de finante. As putea sa cer o oferta de credit care sa ti se potriveasca cerintelor tale. Daca vrei sa vorbim mai multe detalii 0754264200.