| stefanfanu a întrebat:

Achizitii intracomunitare.

Salut TPU. As dori sa stiu care este procesul prin care ar trebui sa trec ca eu, persoana fizica, sa achizitionez engros produse de pe un site din uniunea europeana.

Ca si exemplu, eu persoana fizica, vreau sa fac o comanda de 1000 euro de pe respectivul site din UE. Ce trebuie sa fac mai departe? Mi se va face vama la colet? Trebuie sa platesc TVA pe acele produse? Trebuie sa vorbesc cu o persoana de la vama care sa ma reprezinte la vama si care sa faca vama produselor?

Multumesc in avans pentru orice isi rupe cateva minute din timp sa imi raspunda.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In principiu, in UE exista acord de libera circulatie a marfurilor, deci nu se aplica vama pentru produse din UE si vandute tot in UE.
Problema vamuirii se pune doar daca produsul este de provenienta extra-UE.
Detalii dspre vamuire poti citi chiar de pe site-ul vamii romanesti:
https://www.customs.ro/......comerciala

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Să plătești. 2. Din UE, fără vamă.