| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa investesc in hidroelectrica cand se va lista, dar nu pot crea un cont de investitii deoarece n-am varsta legala asa ca voiam sa-l bag pe tata la mijloc. Vreau sa stiu cum fac rost de declaratia de venit din investitii, cum se scrie, cand o scriu si cand o trimit si cum. Si inca o intrebare, daca investesc si nu scot nimic adica nu am un profit sau ceva tot trebuie sa declar ce am investit?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Minorii nu au cum sa investeasca in nimic, fiindca nu au putere legala.
Inca nu-i cazul sa-l pui pe tatal tau sa investeasca in ceva, ce tu ca copil nu ai de unde sa stii cum functioneaza si daca va aduce profit.
Toate la timpul lor!
Pune mana si invata, mergi la facultate daca esti un copil istet, completeaza-ti educatia si cand ai acumulat destule cunostinte si bani munciti de tine, investeste!

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

No *** sherlock woman version, mi-ai citit intrebarea pe diagonala?

| Dismally a răspuns:

Pe bune, chiar iti imaginezi ca vei fi invitat sa investesti intr-o companie nou listata la bursa? big grin

| suntserios a răspuns (pentru Dismally):

Realizezi ca oricine poate cumpara actiuni la o companie listat pe bursa nu?

| Dismally a răspuns (pentru suntserios):

Nu la una nou listata, acele actiuni ajung la marii investitori, vei putea cumpara cand vor decide ei sa vanda.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Orice companie se listează pe bursa publica fie ca se va lista pe BVB sau pe bursa europeana, în momentul în care se listează pentru tot publicul, e pe regula primul venit primul servit iar prețul creste în funcție de cerere

| Dismally a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta doar in teorie, intereseaza-te cine si cum are acces la IPO-uri daca tot ai de gand sa investesti. Daca tu iti imaginezi ca vei putea concura cu marile fonduri de investiti, cu bancile si ceulalti interesati ce sa spun, viseaza in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru Dismally):

Daca tu cumperi de la broker si brokerii au acces printre primii la IPO, unde nu poti sa cumperi actiuni cand se listeaza? Bine, nu o sa cumperi la pretul intial lansat(IPO) dar intelegi tu