| cosmin134 a întrebat:

Am 21 de ani si vreau sa fac un imprumut la banca.Ce documente imi trebuie stiu ca adeverinta de salariat nu e nevoie? Vreau raspunsuri multe.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de banca. Majoritatea dau credit fara adeverinta ca acceseaza bazele de datey de pe la anaf

| Ririru a răspuns:

Buna,

Du-te la o banca si o sa-ti spuna exact de ce ai nevoie. Din cate stiu eu, ai nevoie doar de un buletin si o adeverinta de cand lucrezi si ce salariu ai. Insa la 21 de ani, nu stiu daca o sa-ti dea cineva un imprumut. Poate decat sa fi angajat de peste un an, eu m-am plimbat cu un card de cumparaturi ceva vreme pana am gasit pe cineva sa mi-l poata da.

| tpuuser999 a răspuns:

Daca te duci la banca unde iti vireaza firma salariul, ai nevoie doar de buletin. Altfel, din experienta personala, trebuie sa te duci tot cu buletinul dar dureaza un pic mai mult, pentru ca trebuie sa le semnezi acordul de verificare a datelor (iar ei or sa intrebe mai departe autoritatile competente, ceea ce ia vreo 3 zile).
Tine cont ca este foarte importanta media ultimelor 3 sau 6 salarii, asa ca cel mai bun moment sa faci imprumut este dupa ce iei bonus 1 sau 2 luni la rand - sau daca urmeaza sa primesti o marire, e mai bine sa o astepti.